Kaspersky Lab w sprawie luk Meltdown i Spectre

Ostatnie dwa dni wstrząsnęły światem nowoczesnych technologii, zabezpieczeń oraz szeroko pojętym hardware IT. O szczegółach pisaliśmy zarówno w ogólnym kontekście, jak i z szerszym wyjaśnieniem zasad działania owych luk bezpieczeństwa. Głos zaczynają zabierać nie tylko Intel i AMD, ale też firmy specjalizujące się w temacie zabezpieczeń. Co ma do powiedzenia na ten temat jedna z największych, acz przechodząca ostatnio pewne problemy firma Kaspersky Lab?

“W procesorach firmy Intel wykryto dwie niebezpieczne luki, które mogą zostać wykorzystane przez atakujących do przechwycenia danych aplikacji poprzez uzyskanie dostępu do pamięci jądra. Pierwsza z luk – Meltdown – może pozwolić na usunięcie bariery między aplikacjami użytkownika a wrażliwymi elementami systemu operacyjnego. Druga luka – Spectre – występuje także w procesorach AMD oraz ARM i może zostać posłużyć do uzyskania dostępu do pamięci aplikacji.

Aplikacje zainstalowane na urządzeniach zwykle działają w ‘trybie użytkownika’, z dala od wrażliwych struktur systemu operacyjnego. Jeżeli aplikacja potrzebuje uzyskać dostęp do tych obszarów, na przykład do sieci lub procesora, musi ona ‘zapytać’ o zezwolenie na wykorzystanie ‘trybu chronionego’. W przypadku luki Meltdown atakujący może uzyskać dostęp do trybu chronionego oraz do pamięci jądra bez potrzeby uzyskiwania zgody, co w efekcie usuwa barierę zabezpieczającą i potencjalnie pozwala na kradzież danych z pamięci uruchomionych aplikacji, np. z menedżerów haseł, przeglądarek, klientów poczty itd.

Wspomniane luki to błędy sprzętowe w architekturze procesorów, zatem ich zniwelowanie wymaga wprowadzania zmian w funkcjonowaniu systemów operacyjnych. Łaty usuwające lukę Meltdown zostały już wydane dla systemów Linux, Windows oraz macOS; prace nad poprawkami uwzględniającymi lukę Spectre trwają. Firma Intel przygotowała specjalne narzędzie (https://downloadcenter.intel.com/download/27150), które pozwala sprawdzić, czy dany system jest podatny na omawiane błędy, a firma Google opublikowała (https://meltdownattack.com) dalsze informacje na ten temat. Kluczowe tutaj jest bezzwłoczne instalowanie wszelkich dostępnych łat i poprawek przez użytkowników”.

Ciekawe, że giganci w tematyce zabezpieczeń przez całe lata nie byli w stanie wychwycić ujawnionych teraz błędów. Warto postawić sobie pytanie, czy to możliwe, by te luki pozostawały nieodkryte tak długo?

Więcej:bezcatnews