Nadzór nad Ministerstwem Cyfryzacji objął premier

Odwołanie Anny Streżyńskiej może mieć związek z powołaniem na stanowisko ministra przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz (o czym pisaliśmy wcześniej), która, podobnie jak odchodząca minister cyfryzacji, należy do partii Porozumienie Jarosława Gowina. Ministerstwo Cyfryzacji jednak pozostaje. Jak poinformowała rzecznik rządu, Joanna Kopcińska, nowy minister zostanie powołany niebawem. Do tego czasu nadzór nad nim obejmie sam premier Mateusz Morawiecki.
Nadzór nad Ministerstwem Cyfryzacji objął premier

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przejmie część zadań Ministerstwa Rozwoju, na którego czele stał Mateusz Morawiecki. Szefową nowego ministerstwa mianowana została Jadwiga Emilewicz, która od listopada 2015 roku pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju. W latach 1999-2002 w rządzie Jerzego Buzka pracowała w zespole odpowiedzialnym za negocjacje przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej. W listopadzie 2015 roku została podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju. Opowiada się za zwiększeniem nakładów na badania naukowe do 3 procent PKB do 2022 roku.

Jadwiga Emilewicz obejmie stanowisko ministra przedsiębiorczości i technologii (fot. Aron Urb)

Na nowego ministra cyfryzacji typowani są między innymi dotychczasowy wiceministrowie Piotr Nowak i Krzysztof Szubert. Wśród potencjalnych kandydatów wymieniany jest także Paweł Szefernaker, który kierował w 2015 roku internetową kampanią prezydencką Andrzeja Dudy, a po wygranych przez PiS wyborach parlamentarnych został sekretarzem stanu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Plotki o dymisji Anny Streżyńskiej krążyły już od dłuższego czasu. Odchodząca minister cyfryzacji była skonfliktowana z ministrem obrony narodowej, Antonim Macierewiczem. Przedmiotem sporu była strategia cyberbezpieczeństwa. Anna Streżyńska negatywnie wypowiadała się w mediach o przejmowaniu zadań Ministerstwa Cyfryzacji przez MON. Jednocześnie Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło realizację programu mDokumenty, który ma ułatwić kontakty z administracją publiczną. | CHIP