Najpopularniejsze hasła 2017 roku

Choć z uwagi na coraz groźniejsze formy ataków hakerskich, sprytne malware infekujące smartfony i inne wirusy media stale przypominają o tym, że trzeba dbać o solidne zabezpieczenie swoich danych. Jeśli nie da się zastosować zabezpieczeń biometrycznych, to przynajmniej warto się postarać o w miarę skomplikowane hasło. Internauci wciąż jednak lekceważą zagrożenia święcie wierząc, że kłopoty zawsze przydarzają się innym. Od wielu lat lekkomyślni użytkownicy wybierają więc najłatwiejsze do zapamiętania hasła w rodzaju “123455” czy “admin” albo po prostu nie zmieniają haseł domyślnych, co ułatwia sprawę cyberprzestępcom.
najpopularniejsze hasła
najpopularniejsze hasła

fot. Memgenerator

SplashData zaleca, by nie iść na łatwiznę i nie tworzyć haseł związanych z popkulturą.  W tym roku, najpewniej w wyniku zainteresowań najnowszą częścią “Gwiezdnych Wojen”, na liście pojawiło się słowo “starwars”. Producent zaznacza, że hakerzy też oglądają filmy i słuchają muzyki. Wiedzą więc kiedy na topie są “Gwiezdne wojny”, a kiedy Ed Sheeran.

Zwycięzcą konkursu na hasło roku 2017 zostały więc cyferki: 123456. Kolejne miejsca zajmują: password (hasło dla leniwych), qwerty (wersja retro dla pamiętających maszyny do pisania), 12345678 (wybierane przez osoby wiedzące, że hasło ma być długie i skomplikowane) i pierwsza nowość na liście, czyli 123456789. Kolejne ulubione hasła to:  letmein (nowość), 1234567, football, iloveyou (nowość), admin, welcome (zapewne ulubione hasło hakerów), monkey (nowość), login (niezwykle pomysłowe), abc123, starwars (nowość), 123123 (nowość), dragon, passw0rd, master (by komputer od razu wiedział, kto tu rządzi), hello (nowość; zapewne kolejne ulubione hasło włamywaczy), freedom (nowość), whatever (wyjątkowo nonszalancka nowość), qazwsx (nowość) oraz trustno1 (nowość).

Gdy 5 grudnia pojawiła się informacja o tym, że w sieci odkryto ogromną bazę prawie 1,4 mld loginów i haseł, to okazało się, że aż 10 mln kont zarejestrowanych jest w polskich domenach. Analiza dapokazuje, że polscy internauci nie różnią się od całej reszty świata i najpopularniejsze hasła w Polskiej bazie to oczywiście nieśmiertelne 123456 oraz qwerty. Za to ułańską fantazją popisują się użytkownicy kolejnych zabezpieczeń, czyli: 123456789, 12345, zaq12wsx (tutaj nie można odmówić pewnej dozy ostrożności), polska, 111111, 1234, misiek, monika.

O ile kompletnie nie dziwi popularność cyferek “123456” oraz literek “qwerty”, to nie ukrywam, że “monika” wprawia w zdumienie. Dlaczego akurat “monika”? | CHIP