Nokia 10 – co wiemy o nadchodzącym flagowcu fińskiej marki?

Na wstępie zaznaczam, że chociaż sam fakt przyszłego pojawienia się Nokii 10 jest raczej pewny, to z racji na dość odległy termin specyfikacja może się zmieniać wielokrotnie. Na rynku najpierw musi zadomowić się bowiem model Nokia 9, który wciąż oficjalnie się nie pojawił. Na wypuszczanie dwóch flagowców jednocześnie HMD Global raczej nie może sobie pozwolić.
Nokia 10 – co wiemy o nadchodzącym flagowcu fińskiej marki?

Wśród nowości Nokii na najbliższe miesiące znajdują się budżetowa Nokia 1, odświeżona wersja Nokii 6, wzbogacona o modem 4G Nokia 3310 oraz flagowa Nokia 9. Dlatego z pewnym zdziwieniem można przyjąć informację o Nokii 10, modelu, który ma opierać się na Snapdragonie 845.

Skąd informacja o kolejnym flagowcu fiński-chińskiego przedsiębiorstwa? Z listy urządzeń, które pojawią się w 2018 roku i będą korzystały z najnowszego SoC Qulacommu. Zastanawiająca jest jednak polityka HMD Global. Zamiast na początku roku wypuścić flagowca na najnowszym Snapdragonie, dostaniemy najpierw model bazujący na poprzedniku, a dopiero po kilku miesiącach “prawdziwego” flagowca na 2018 rok. Nokia 10 ma się bowiem ukazać dopiero w 3 kwartale 2018 roku.

Wśród LG G7, HTC U12+ i Samsunga Galaxy S9 na liście jest też urządzenie Nokii z numerem 10 (fot. Gizchina)

Co wiadomo więcej o nowym smartfonie Nokii? Poza SoC, z którym wiąże się wiele elementów, jak łączność czy układ graficzny, możemy być pewni optyki wykonanej przez niemiecką firmę Carl Zeiss. Aparat nowej Nokii może być więc całkiem ciekawą bronią w walce z pozostałymi flagowcami tego roku. Podobnie jak i one, Nokia 10 z pewnością będzie wykonana w proporcjach ekranu 18:9 (2:1), co powoli staje się standardem w wyższym i średnim segmencie.

Nokia 8, naprawdę niezły flagowiec HMD Global (fot. CNET)

Co, poza aparatem może wyróżniać flagowca Nokii? To może być sposób odblokowywania. Producenci wyraźnie “kombinują” ostatnio z nowymi funkcjami, takimi jak chociażby Apple FaceID czy czytnik linii papilarnych wbudowany w ekran. Ponieważ, wedle niektórych przypuszczeń, Samsung nie zdąży z instalacją tego ostatniego w Galaxy S9, może to właśnie czytnik pod ekranem będzie wyróżnikiem Nokii 10. Zobaczymy za kilka miesięcy. HMD Global nie ma w zwyczaju szeroko informować o produktach na długo przed premierą, więc i tu raczej nie należy spodziewać się, przynajmniej tych oficjalnych, informacji. Przecieki natomiast z całą pewnością będą się pojawiały. | CHIP