OneDrive wkrótce otrzyma użyteczną funkcję

Takie rozwiązanie stanowiło by remedium na sytuacje, kiedy użytkownicy przypadkowo usuwają ważne pliki, bądź też takie, w których dane ulegają zniszczeniu np. wskutek ataku ransomware. Dzięki planowanej przez Microsoft funkcji zamiast płacić okup cyberprzestępcom, czy załamywać ręce nad utraconymi danymi wystarczy cofnąć stan chmury do wybranego momentu z przeszłości, sprzed ataku lub przypadkowej kasacji plików.
OneDrive
OneDrive

Nowa funkcja znana na razie pod roboczą nazwą Files Restore według Ryana Schoutena, który powiadomił o niej za pośrednictwem Twittera, powinna pojawić się w usłudze OneDrive w ciągu kilku najbliższych tygodni. Informacja o poszerzeniu możliwości OneDrive została ujawniona podczas prezentacji Stephena Rose, pełniącego funkcję senior product marketing managera w zespole odpowiedzialnym za rozwój usługi OneDrive.

Zgodnie z udostępnionymi informacjami, funkcja “Files Restore” pozwoli użytkownikowi OneDrive’a cofnąć się do dowolnego punktu w czasie i przywrócić pliki znajdujące się w chmurze wybranego dnia. W istocie funkcja ta jest niejako odbiciem możliwości oferowanej przez wiele programów do backupu, czyli tworzenia obrazu danych (pełnej ich kopii zapasowej) konkretnego dnia. Jest jednak istotna różnica. O backupie powinien pamiętać użytkownik, a mimo od lat powtarzanych jak mantra kwestii “rób backup!” wielu użytkowników domowych odpuszcza sobie ten aspekt dbałości o własne cyfrowe dane. Microsoft dzięki nowej funkcji wyręczy tych leniwych, przynajmniej jeżeli chodzi o dane umieszczane domyślnie w usłudze OneDrive.

Warto też zauważyć, że planowana funkcja jest istotnym rozszerzeniem istniejącej już w OneDrive możliwości przywrócenia usuniętego pliku, o ile ów plik był usunięty nie wcześniej niż 30 dni (dla większości użytkowników; niektórzy użytkownicy korporacyjnych kont OneDrive mają ten czas wydłużony do trzech miesięcy) od momentu, w którym chcemy go przywrócić. Nie wiadomo jeszcze czy nowa funkcja będzie dostępna dla wszystkich użytkowników OneDrive’a (również bezpłatnego wariantu tej usługi) czy też tylko dla użytkowników subskrypcji biznesowych.

Niektórzy z kolei zwracają uwagę na pewien problem związany z nową funkcją. Jeżeli będzie możliwość przywrócenia pliku usuniętego z dowolnym horyzontem czasowym (teoretycznie od daty jego powstania), to czy możliwe będzie permanentne usunięcie jakichkolwiek plików w OneDrive? Przyjrzymy się nowej funkcji bliżej, gdy zostanie ona wprowadzona do usługi Microsoftu. | CHIP