OneDrive

OneDrive wkrótce otrzyma użyteczną funkcję

Nowy mechanizm ochroni przed stratą plików czy atakami ransomware

Takie rozwiązanie stanowiło by remedium na sytuacje, kiedy użytkownicy przypadkowo usuwają ważne pliki, bądź też takie, w których dane ulegają zniszczeniu np. wskutek ataku ransomware. Dzięki planowanej przez Microsoft funkcji zamiast płacić okup cyberprzestępcom, czy załamywać ręce nad utraconymi danymi wystarczy cofnąć stan chmury do wybranego momentu z przeszłości, sprzed ataku lub przypadkowej kasacji plików.

Nowa funkcja znana na razie pod roboczą nazwą Files Restore według Ryana Schoutena, który powiadomił o niej za pośrednictwem Twittera, powinna pojawić się w usłudze OneDrive w ciągu kilku najbliższych tygodni. Informacja o poszerzeniu możliwości OneDrive została ujawniona podczas prezentacji Stephena Rose, pełniącego funkcję senior product marketing managera w zespole odpowiedzialnym za rozwój usługi OneDrive.

Zgodnie z udostępnionymi informacjami, funkcja „Files Restore” pozwoli użytkownikowi OneDrive’a cofnąć się do dowolnego punktu w czasie i przywrócić pliki znajdujące się w chmurze wybranego dnia. W istocie funkcja ta jest niejako odbiciem możliwości oferowanej przez wiele programów do backupu, czyli tworzenia obrazu danych (pełnej ich kopii zapasowej) konkretnego dnia. Jest jednak istotna różnica. O backupie powinien pamiętać użytkownik, a mimo od lat powtarzanych jak mantra kwestii „rób backup!” wielu użytkowników domowych odpuszcza sobie ten aspekt dbałości o własne cyfrowe dane. Microsoft dzięki nowej funkcji wyręczy tych leniwych, przynajmniej jeżeli chodzi o dane umieszczane domyślnie w usłudze OneDrive.

Warto też zauważyć, że planowana funkcja jest istotnym rozszerzeniem istniejącej już w OneDrive możliwości przywrócenia usuniętego pliku, o ile ów plik był usunięty nie wcześniej niż 30 dni (dla większości użytkowników; niektórzy użytkownicy korporacyjnych kont OneDrive mają ten czas wydłużony do trzech miesięcy) od momentu, w którym chcemy go przywrócić. Nie wiadomo jeszcze czy nowa funkcja będzie dostępna dla wszystkich użytkowników OneDrive’a (również bezpłatnego wariantu tej usługi) czy też tylko dla użytkowników subskrypcji biznesowych.

Niektórzy z kolei zwracają uwagę na pewien problem związany z nową funkcją. Jeżeli będzie możliwość przywrócenia pliku usuniętego z dowolnym horyzontem czasowym (teoretycznie od daty jego powstania), to czy możliwe będzie permanentne usunięcie jakichkolwiek plików w OneDrive? Przyjrzymy się nowej funkcji bliżej, gdy zostanie ona wprowadzona do usługi Microsoftu. | CHIP