Patch stworzony przez Google’a receptą na głośny problem z bezpieczeństwem procesorów?

Ostatnio szczególnie Intelowi dostało się za luki zawarte w procesorach. Problem opisywaliśmy szerzej już wcześniej. Kolejne łatki niestety wpływają na wydajność, obniżając ją często dość znacząco. Jednocześnie trzeba przyznać, że duży spadek mocy obliczeniowej widoczny jest tylko w części zastosowań i dla wielu użytkowników nie będzie on zauważalny. Łatka musi być jednak wdrożona dla każdego z systemów operacyjnych, a zatem także dla Linuksa (na który to system powstały w pierwszej kolejności).

Przypominamy, że sprawa dotyczy dwóch podatności, nazwanych przez specjalistów z Google’a Meltdown i Spectre. O ile pierwsza z nich nie dotyczy procesorów AMD, to druga podatność jest niestety także cechą (w niektórych sytuacjach) jednostek “czerwonych”. I to właśnie Spectre jest łatany przez łatkę Retpoline. Weszła ona do Linuxa w miniony weekend. Zmierzono już czy, a jeśli tak to jak bardzo, obniża ona wydajność.

Wyniki wydajności przedstawiły Phoronix  oraz OpenBenchmarking. Niestety trudno wyciągnąć konkretne wnioski na ich podstawie, bo wyniki są dość zaskakujące.

W teście programem Flexible IO Tester, polegającym na losowym odczycie danych, procesory Core i9-7980XE i Ryzen 7 1800X zaliczyły niestety potężne spadki IOPS, odpowiednio 34% i 36%. Interesujące jest jednak to, że nie jest to reguła. Część procesorów notowała spadki ledwie zauważalne. W tym samym benchmarku, ale już w losowym zapisie danych Core i9-7980XE utracił od 11%. Zaskoczeniem jest jednak to, że AMD Ryzen 7 1800X nieco wdrożeniu łatki odrobinę przyspieszył w tym teście.

W teście Compile Bench Initial Create procesory Intel Core i7-8700K, Core i9-7980XE oraz zestaw z dwoma CPU Xeon Gold 6138 odnotowały spadki od 5% do 10%. Procesory AMD nie odczuły tu zainstalowania łatek i wykazały się tą samą wydajnością co wcześniej.

Serwerowy CPU AMD Epyc po zainstalowaniu łatki miał problem z symulacją obciążenia serwera typowego np. dla przeładowanych ruchem sklepów internetowych. Wydajność spadła o 13%.

Więcej o testach procesorów na “załatanych” systemach będziemy publikowali na bieżąco.

Więcej:bezcatnews