nintendo miitomo

Pierwsza gra Nintendo na Androida zostanie wkrótce usunięta

Fot. Nintendo
Zaledwie dwa lata po premierze, dokładnie 9 maja 2018 roku, serwery społecznościowej gry Miitomo zostaną zamknięte, a aplikacja zniknie ze sklepów Google Play i App Store.

Już teraz Nintendo zawiesiło mikrotransakcje w grze. W geście pożegnania do 9 maja za codzienne logowanie gracze otrzymają 2000 wirtualnych banknotów i 5 biletów premium, które będą mogli rozdysponować do czasu zamknięcia gry. Choć na samym tylko Androidzie gra została pobrana przynajmniej 10 milionów razy, taki wynik okazał się dla Nintendo zbyt słaby. Miitomo było oparte na modelu Free-to-play więc być może gra nie zarabiała na swoje utrzymanie. Producent nie podał oficjalnego powodu zamknięcia gry.

nintendo miitomo
Gra nie była szczególnie rozbudowana (fot. Nintendo)

Miitomo było w pewnym sensie eksperymentalnym projektem. Bliżej było mu do komunikatora społecznościowego, w którym użytkownik może dowolnie personalizować swojego avatara (to właśnie na ubraniach i innych dodatkach aplikacja miała zarabiać poprzez mikropłatności). W przerwie od rozmów ze znajomymi można było co prawda zagrać w proste mini-gry, ale stanowiły one raczej niezbyt atrakcyjny dodatek do całości.  Z pewnością nie tego typu rozrywki oczekiwali fani Nintendo.

Kolejny tytuł na mobilnym rynku od wielkiego N, Super Mario Run, pobił już rekordy popularności, ale choć gra została pobrana ponad 76 milionów razy, to firma i tak była rozczarowana faktem, że jedynie 5% osób zdecydowało się zakupić jej pełną wersję w cenie 49 zł. Być może producent uświadomił sobie, że gry w takiej kwocie na mobilnych urządzeniach się po prostu nie sprzedają i następny tytuł – Animal Crossing: Pocket Camp – powrócił już do modelu Free-to-play.

Według wcześniejszych zapowiedzi Nintendo planuje wydawać 2-3 mobilne gry rocznie. Oficjalnie nie wiadomo nad czym producent aktualnie pracuje, ale spekuluje się, że jedną z gier może być mobilna wersja Legend of Zelda, znanej i lubianej przez graczy serii przygodowej. | CHIP

 

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.