aparat w ekranie

Samsung ma patent na wbudowanie kamery i innych sensorów w ekran smartfonu

Fot. befirkabuy.com
Chociaż wiele smartfonów nazywamy bezramkowymi, to nie istnieje jeszcze model, którego ekran mógłby przykryć 100% powierzchni przedniego panelu, głównie ze względu na kamerę, której nie da się umieścić pod wyświetlaczem. Wkrótce może się to jednak zmienić za sprawą koreańskiego producenta, który opatentował stosowne rozwiązanie.

Do sieci przedostały się rysunki techniczne, które zdobią najnowszy patent Samsunga złożony w Światowej Organizacji Własności Intelektualnej. Widać na nich, że koreański producent ma nowy pomysł na zwiększenie powierzchni wyświetlacza. Zamiast wycinać górną część ekranu jak zrobiło to Apple w swoim iPhonie X (sprawdź aktualne ceny), Samsung pracuje nad tym, by wbudować przednią kamerę, czytnik linii papilarnych i głośnik bezpośrednio w wyświetlacz. Dzięki temu udałoby się uzyskać niemal 100% obraz na przednim panelu. Ekran po prostu oblewałby w/w czujniki.

aparat w ekranie
Patent Samsunga (fot. letsgoditial.com)

Z jednej strony takie wzornictwo byłoby na swój sposób przełomowe i Samsung mógłby mocno zawstydzić konkurencję. Z drugiej jednak pozostaje obawa, czy aby na pewno byłby równie funkcjonalny co stosowane obecnie ekrany. „Dziury” w miejscu aparatu, głośnika czy skanera sprawiłyby, że i tak w górnej i dolnej części ekranu treść byłaby nieczytelna. Dziwnie oglądałoby się w ten sposób filmy, a gry czy inne aplikacje wymagałyby specjalnych zmian w interfejsie.

Nie wiemy czy kiedykolwiek Samsung zdecyduje się na wdrożenie tego patentu w życie, ale z pewnością ma jeszcze wiele rzeczy do rozważenia i tej koncepcji najprawdopodobniej nie zobaczymy w zbliżającym się wielkimi krokami Galaxy S9. Co innego byłoby w momencie, gdyby sensory udało mu się schować pod ekranem. Do tej pory na taki ruch częściowo zdecydowało się tylko dwóch producentów – Vivo umieściło skaner linii papilarnych pod wyświetlaczem, a Xiaomi w swoim pierwszym Mi Mixie postawiło na głośnik piezoelektryczny również umieszczony pod ekranem.  | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.