SI Alibaby i Microsoftu pokonały człowieka w skomplikowanym teście

Jak podaje Bloomberg dwóm różnym SI, jednej przygotowanej przez Microsoft, drugiej będącej dziełem chińskiego giganta internetowego Alibaba, udało się wyprzedzić człowieka w teście czytania opracowanym przez Uniwersytet Stanforda.
SI Alibaby i Microsoftu pokonały człowieka w skomplikowanym teście

Ten skomplikowany quiz składa się z aż 100 000 pytań. Najwyższy dotąd zanotowany wynik człowieka to 82 304, podczas gdy SI Microsoftu zdobyła 82 650, a Alibaby 82 440. Na czym polega ten test? Sama idea jest prosta. W oparciu o Wikipedię przedstawiane są badanemu (człowiekowi lub SI) artykuły dotyczące jakiegoś tematu, po czym program testowy zadaje pytanie przygotowane w oparciu o ten artykuł. Całość oczywiście odbywa się w języku angielskim.

Tego typu testy to z pewnością dobra metoda mierzenia tego, jak dużego postępu dokonała sztuczna inteligencja – powiedział rzecznik Microsoftu, Andrew Pickup. Jednocześnie o prawdziwej korzyści wynikającej z działania SI możemy mówić jedynie, kiedy funkcjonuje ona w harmonii z człowiekiem.

Wcześniej do tego samego testu stawały SI Facebooka, Tencentu oraz Samsunga. Wszystkie jednak osiągały rezultaty gorsze od najwyższego wyniku uzyskanego przez człowieka.

Z zewnątrz gmachy Uniwersytetu Stanforda nie wyglądają na miejsce związane z SI (foy. entitymag)

Jeśli przyznać rację Władimirowi Putinowi, który we wrześniu 2017 powiedział, że “ktokolwiek zostanie liderem w dziedzinie SI będzie władcą świata”, to fakt iż amerykański program tylko nieznacznie wyprzedził chiński odpowiednik jest doskonałym zobrazowaniem przemian zachodzących na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. | CHIP