SI Alibaby i Microsoftu pokonały człowieka w skomplikowanym teście

Po szachach, Go oraz innych grach logicznych czas na czytanie. Chociaż SI wygrała, różnica jest bardzo niewielka.

Jak podaje Bloomberg dwóm różnym SI, jednej przygotowanej przez Microsoft, drugiej będącej dziełem chińskiego giganta internetowego Alibaba, udało się wyprzedzić człowieka w teście czytania opracowanym przez Uniwersytet Stanforda.

Ten skomplikowany quiz składa się z aż 100 000 pytań. Najwyższy dotąd zanotowany wynik człowieka to 82 304, podczas gdy SI Microsoftu zdobyła 82 650, a Alibaby 82 440. Na czym polega ten test? Sama idea jest prosta. W oparciu o Wikipedię przedstawiane są badanemu (człowiekowi lub SI) artykuły dotyczące jakiegoś tematu, po czym program testowy zadaje pytanie przygotowane w oparciu o ten artykuł. Całość oczywiście odbywa się w języku angielskim.

Tego typu testy to z pewnością dobra metoda mierzenia tego, jak dużego postępu dokonała sztuczna inteligencja – powiedział rzecznik Microsoftu, Andrew Pickup. Jednocześnie o prawdziwej korzyści wynikającej z działania SI możemy mówić jedynie, kiedy funkcjonuje ona w harmonii z człowiekiem.

Wcześniej do tego samego testu stawały SI Facebooka, Tencentu oraz Samsunga. Wszystkie jednak osiągały rezultaty gorsze od najwyższego wyniku uzyskanego przez człowieka.

Z zewnątrz gmachy Uniwersytetu Stanforda nie wyglądają na miejsce związane z SI (foy. entitymag)

Jeśli przyznać rację Władimirowi Putinowi, który we wrześniu 2017 powiedział, że „ktokolwiek zostanie liderem w dziedzinie SI będzie władcą świata”, to fakt iż amerykański program tylko nieznacznie wyprzedził chiński odpowiednik jest doskonałym zobrazowaniem przemian zachodzących na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. | CHIP