System RightEye EyeQ pomoże pacjentom

Firma RightEye zapowiada rewolucję w diagnostyce różnego typu schorzeń mózgu, czy wad wzroku. System o nazwie EyeQ składa się ze specjalnie zaprojektowanego, wytrzymałego komputera przenośnego wyposażonego w system kamer oraz oprogramowanie niezbędne do śledzenia ruchu oczu pacjenta. Rozwiązanie to pozwala w pełni zautomatyzować proces diagnostyki. Dla pacjenta będzie to nieuciążliwy test, przypominający różnego typu proste gry wideo. Podczas “gry” ruch oczu pacjenta jest cały czas śledzony. Raporty generowane przez oprogramowanie na podstawie pomiarów przesyłane są do chmury i pozwalają specjalistom na cenny wgląd w to, jak funkcjonują oczy i mózg badanej osoby.
System RightEye EyeQ
System RightEye EyeQ

Największą zaletą systemu EyeQ jest szybkość testów i ich powtarzalność. Pozwala to skutecznie zastąpić znacznie wolniejsze, ręczne testy przeprowadzone przez  lekarzy. Co więcej, testy za pomocą EyeQ można przeprowadzać w dolnym miejscu, nie musi to być wyspecjalizowana placówka medyczna – sprzęt może przeprowadzać diagnostykę również w domu pacjenta, a wynik badania będzie automatycznie dostarczany do lekarza prowadzącego daną osobę.

RightEye EyeQ
Analiza ruchu gałek ocznych pacjenta pozwala wcześnie wykryć wiele chorób (fot. RightEye).

EyeQ jest systemem elastycznym, poza podstawowymi testami wzroku, można go wykorzystać również do poprawy rozumienia czytania u dzieci. Dostępne są również testy, które mogą rozpoznawać chorobę Parkinsona, różne odmiany autyzmu, czy urazy mózgu takie jak udar.

“To pierwszy tego rodzaju system, który może generować tak niesamowity wgląd w zdrowie, wzrok i wydajność człowieka w sposób szybki, dokładny i obiektywny” powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny RightEye i współzałożyciel tej firmy Adam Gross.

Potencjalnym obszarem zastosowań urządzenia EyeQ jest także świat sportu, szczególnie w przypadku tzw. sportów kontaktowych, takich jak sporty walki, ale również piłka nożna i futbol amerykański. Po prostu wszędzie tam, gdzie zawodnicy są narażeni na wstrząsy mózgu. Dzięki trwającemu zaledwie sześć minut testowi Brain Health EyeQ, zaplecze medyczne drużyny, trener czy inna osoba odpowiedzialna za zawodnika lub zespół może bardzo szybko przeprowadzić badanie wykluczające poważniejsze konsekwencje zdrowotne u kontuzjowanego zawodnika. Raport z testu można też natychmiast przekazać zdalnie lekarzom specjalistom. | CHIP

Więcej:bezcatnews