AMD Athlon 200GE – tajemniczy APU w przecieku

Procesory AMD Ryzen 5 2400G oraz Ryzen 3 2200G właśnie trafiły do naszych testów, a tymczasem w bazie SiSoftware Sandra pojawił się nowy procesor AMD. Nie należy on jednak do rodziny Ryzen, chociaż podobnie jak dwie zapowiedziane już nowości ma układ graficzny Radeon Vega. A ponieważ mało prawdopodobne jest, żeby AMD opłacało się dla budżetowego CPU opracowywać własną architekturę, należy spodziewać się iż Athlon 200GE, bo tak nazywa się ów APU, będzie okrojonym Ryzenem.
AMD Athlon 200GE – tajemniczy APU w przecieku

SiSoft i pierwsze testy APU
Oficjalnie tego APU jeszcze nie ma.

Z danych widocznych w bazie SiSoftware Sandra możemy wyczytać iż Athlon 200GE to dwurdzeniowy, czterowątkowy CPU, taktowany 3,2 GHz i posiadający 4 MB pamięci podręcznej cache L3. Wbudowany GPU to Radeon Vega 3, a więc mający 3 jednostki CU. Każda z nich posiada 64 procesory strumieniowe, co przekłada się w sumie na 192 takie układy. Do tej pory AMD dla procesorów nazwanych Athlon nie przewidywało wcale iGPU.

Procesor znaleziono w teście komputera marki Lenovo.

Czym dokładnie będzie ten procesor? Nazwa sugeruje, że będzie miał, co wiemy z danych programu, wbudowany układ graficzny (litera G w nazwie), oraz, że będzie chipem energooszczędnym (E). Jak będzie w praktyce? Tego jeszcze nie wiemy, ale spodziewamy się, że będzie konkurencją dla Intel Pentium Gold. | CHIP