AMD Athlon 200GE – tajemniczy APU w przecieku

AMD szykuje się do ataku na rynek tańszych procesorów.

Procesory AMD Ryzen 5 2400G oraz Ryzen 3 2200G właśnie trafiły do naszych testów, a tymczasem w bazie SiSoftware Sandra pojawił się nowy procesor AMD. Nie należy on jednak do rodziny Ryzen, chociaż podobnie jak dwie zapowiedziane już nowości ma układ graficzny Radeon Vega. A ponieważ mało prawdopodobne jest, żeby AMD opłacało się dla budżetowego CPU opracowywać własną architekturę, należy spodziewać się iż Athlon 200GE, bo tak nazywa się ów APU, będzie okrojonym Ryzenem.

SiSoft i pierwsze testy APU
Oficjalnie tego APU jeszcze nie ma.

Z danych widocznych w bazie SiSoftware Sandra możemy wyczytać iż Athlon 200GE to dwurdzeniowy, czterowątkowy CPU, taktowany 3,2 GHz i posiadający 4 MB pamięci podręcznej cache L3. Wbudowany GPU to Radeon Vega 3, a więc mający 3 jednostki CU. Każda z nich posiada 64 procesory strumieniowe, co przekłada się w sumie na 192 takie układy. Do tej pory AMD dla procesorów nazwanych Athlon nie przewidywało wcale iGPU.

Procesor znaleziono w teście komputera marki Lenovo.

Czym dokładnie będzie ten procesor? Nazwa sugeruje, że będzie miał, co wiemy z danych programu, wbudowany układ graficzny (litera G w nazwie), oraz, że będzie chipem energooszczędnym (E). Jak będzie w praktyce? Tego jeszcze nie wiemy, ale spodziewamy się, że będzie konkurencją dla Intel Pentium Gold. | CHIP