Apple iCloud to tak naprawdę chmura… Google

Ciekawostek na temat infrastruktury chmurowej wykorzystywanej przez Google jest więcej. Z dokumentu opublikowanego przez Apple, zatytułowanego “iOS Security”(dokument w formacie PDF, język angielski – swoją drogą ciekawa publikacja dotycząca zabezpieczeń mobilnego systemu Apple) wynika, że Apple oferując swoje usługi w chmurze, korzysta z wielu usługodawców. W poprzednich edycjach publikacji dotyczących zabezpieczeń iOS Apple wskazywało, że usługa iCloud, a właściwie dane użytkowników korzystających z iCloud fizycznie rezydują na serwerach należących do Amazona (Amazon Web Services) oraz Microsoftu (chmura Azure).
cloud computing ilustracja artystyczna
cloud computing ilustracja artystyczna

W najnowszym wydaniu wspomnianego dokumentu nastąpiła istotna zmiana. Apple zrezygnowało z usług Microsoftu i przeniosło dane rezydujące dotychczas w chmurze Azure do serwerów Google’a. W istocie nie powinno być dla nikogo niespodzianką, że Apple przechowując olbrzymie ilości danych użytkowników w swojej usłudze iCloud de facto korzysta ze sprawdzonych centrów danych zarządzanych przez firmy zewnętrzne, właśnie takie jak Amazon, Microsoft czy Google. Zarządzanie olbrzymią ilością danych przy jednoczesnym ich odpowiednim zabezpieczeniu oraz zapewnienie ich dostępności na każde żądanie użytkownika nie jest zadaniem łatwym. Apple doszło więc do ekonomicznie uzasadnionego wniosku, że zamiast budować własną infrastrukturę chmurową, zdecyduje się na skorzystanie z istniejących rozwiązań.

iCloud
iCloud, czyli “chmura Apple” tak naprawdę jest chmurą Google i Amazona. Zaskoczeni? (fot. ArsTechnica).

Amazon w ostatnim kwartale ubiegłego roku zarobił na AWS (Amazon Web Services) ok. 5,1 miliarda dolarów, w tym samym czasie Google osiągnęło zysk ok. 1 miliarda dolarów. Co ciekawsze, Google jest w tym przypadku mniejszym graczem w branży chmurowej niż Microsoft, z którego usług Apple ostatnio zrezygnowało. Kolejną zmiana wprowadzana przez Apple w związku z usługą iCloud dotyczy chińskich użytkowników sprzętu Apple i rzeczonej usługi. Jak donosi agencja Reuters, Apple ogłosiło, że planuje przeniesienie kluczy szyfrujących usługi iCloud należących do chińskich obywateli do serwerowni zlokalizowanych właśnie w Państwie Środka. Rodzi to zrozumiałe obawy rzeczników praw człowieka, że chiński rząd uzyska tym samym bardzo szerokie możliwości śledzenia danych własnych obywateli, korzystających z urządzeń Apple i usługi iCloud. | CHIP