Architektura procesorów AMD Zen 2 odporna na Spectre?

Początek roku okazał się wstrząsem dla producentów procesorów ze względu na ujawnienie podatności na dwa ataki: Spectre i Meltdown. Problem dotyczy właściwie wszystkich procesorów. Najczęściej w tym kontekście padała nazwa Intela, którego objęły wszystkie trzy warianty zagrożenia, ale kryzys wizerunkowy dotknął i AMD. Procesory Advanced Micro Devices mają lukę, związaną z jednym wariantem Spectre (z drugim też, ale tylko teoretycznie). Meltdown, czyli wariant trzeci, omija CPU “czerwonych”. Producent zaczyna teraz łatać luki już na poziomie produkcyjnym.
Architektura procesorów AMD Zen 2 odporna na Spectre?

Lisa Su mówi o problemie podatności na Spectre (fot. AMD)

CEO AMD dr Lisa Su stwierdza w wywiadzie dla AnandTech:

– Wierzymy, że drugi wariant Spectre jest bardzo trudny do uruchomienia na procesorach AMD. Jednocześnie dostarczamy specjalny mikrokod, który w połączeniu z łatkami systemu operacyjnego zapewnia złagodzenie efektów. Wprowadzamy zmiany w naszych przyszłych procesorach, zaczynając już od architektury Zen 2, tak by była ona odporna na Spectre i podobne zagrożenia – zapowiada Su.

Reakcja AMD na tę sprawę jest szybka. Opracowanie nowej architektury to spore wyzwanie nawet dla dużych producentów, a wprowadzanie zmian w trakcie prac produkcyjnych musi być trudne. Niemniej należy spodziewać się, że Zen 2 będą już bezpieczne, jeśli chodzi o atak Spectre. Premiera Zen 2 czeka nas za około roku. Nowe procesory drugiej generacji Ryzen korzystają z ulepszonej architektury, nazwanej Zen+ – tu jednak o pełnym bezpieczeństwie jeszcze nie możemy mówić.

Niemniej w naprawianiu procesorowych wad chodzi nie tylko o odporność, ale i o wydajność. Powstałe jak dotąd łatki, zabezpieczające przed Spectre, a w przypadku Intela także przed Meltdown, powodują czasem wyraźny spadek mocy obliczeniowej. Szczególnie widoczne jest to w układach serwerowych – w przypadku AMD chodzi o podzespoły Epyc, które są dla konkurenta Intela bardzo ważnym produktem. | CHIP