CHIP Winter Challenge 2018

W ramach akcji CHIP Winter Challenge zabieramy w Bieszczady komputery, smartfony, dyski, rutery, czytniki książek, projektory oraz powerbanki. Operując z bazy wypadowej w Strzebowiskach koło Cisnej przez 5 dni będziemy prowadzili testy sprzętu i swojej tolerancji na hurtowe ilości śniegu.
Redaktorzy z plecakami, karimatami, dronami i smartfonami w górach.
Redaktorzy z plecakami, karimatami, dronami i smartfonami w górach.

Na naszej liście są zarówno urządzenia specjalnie przystosowane do używania w ekstremalnych warunkach, jak i takie, których przeznaczeniem jest miasto i które przemocą wyrwiemy z ich ekosystemu. Długi dojazd da nam świetną okazję do przetestowania zaawansowanego technologicznie samochodu – Volkswagena T-Roc, prąd “na wynos” zapewnić mają powerbanki Varta (w ich przypadku chcemy się przekonać, jak znoszą długotrwałe ujemne temperatury), a mostem łączącym nas z cywilizowanym światem Facebooka i Instagramu będzie premierowy ruter mobilny Netgeara, model Nighthawk M1. Bierzemy go, bo ma naprawdę pojemną baterię, ale istnieje spore ryzyko, że będziemy tego żałować. Jest dość ciężki, jak na tej klasy sprzęt.

Podczas wędrówek w kopnym śniegu towarzyszyć nam będzie ultralekki i szalenie stylowy ThinkPad X1 Carbon, który mimo typowo miejskiego rodowodu spełnia według producenta surowe, wojskowe normy odporności na różnorodne czynniki środowiska. Z pewnością to sprawdzimy! Poznęcamy się też nad pancernym zewnętrznym dyskiem twardym LaCie Rugged. Podobno wytrzymuje nacisk kół samochodu. Ciekawe, czy wystarczy  nam odwagi, by to sprawdzić.

Mamy też w planach trochę rozrywki. Kiedy okazało się, że wśród testowanych sprzętów jest szybki ruter LTE i komputer, a także, że Plus, którego usługi będziemy sprawdzać oferuje swoim klientom dostęp do HBO GO, pojawił się pomysł, żeby skorzystać z okazji. Do listy sprzętu dodaliśmy kieszonkowy projektor LG, a do planów ekspedycji – przygotowanie w środku lasu improwizowanego kina. Jak myślicie, jaki serial będzie dobrze pasował do miejsca, w które jedziemy…?

Tak się składa, że wszyscy jesteśmy zapalonymi turystami i kochamy góry. Podczas CHIP Winter Challenge wypróbujemy też trochę sprzętu turystycznego: plecak Thule Versant, który wydaje się mieć szansę zdetronizować mojego dotychczasowego faworyta i towarzysza górskich szlaków, czyli Ospreya Atmos, ciepłą kurtkę “postojową” z nowej linii szwedzkiego Fjallravena, czy wreszcie najlżejsze w Europie hamaki i tarpy (płachty namiotowe) szyte przez naszą rodzimą, polską firmę Lesovik. Tu będzie też sporo do sprawdzenia pod względem technologii – uwierzcie mi, zaprojektowanie i wyprodukowanie wytrzymałego schronienia ważącego mniej niż 400 g wymaga mistrzowskiej znajomości materiałów.

Chcemy zająć się też bezpieczeństwem w górach. Ostatnie wydarzenia, takie jak osławiony powrót spóźnionych turystów spod Morskiego Oka pokazują, że w tej kwestii sporo jest jeszcze do opowiedzenia i zrobienia. Dlatego zajmiemy się też zasadami bezpiecznego uprawiania sportów zimowych i turystyki w zaśnieżonych górach, a także przyjrzymy się, jak działa system powiadamiania o wypadkach i kłopotach w górach, wykorzystujący Numer Ratunkowy 601 100 300 oraz aplikację Ratunek.

Relacje z tego, co robimy, zdjęcia, filmy oraz testy dręczonych urządzeń będziemy publikować regularnie przez dwa tygodnie w specjalnej sekcji www.chip.pl W sumie pojawi się około 20 artykułów, opisujących to, co wydarzy się na CHIP Winter Challenge, a każdy będzie wyjątkowy. Bądźcie z nami, do przeczytania! | CHIP

Więcej:CWC