Drzwi nie są już żadną barierą dla robota z Boston Dynamics

Niecałe dwa miesiące temu Boston Dynamics nauczyło humanoidalnego robota Atlasa salta w tył. Mniej efektowną, ale zdecydowanie bardziej praktyczną sztuczkę jest już w stanie wykonać mniejszy robot producenta, stworzony z myślą o pomocy domowej i rozrywce – SpotMini potrafi już otwierać drzwi. Ale jeszcze nie sam. Na razie musi mu pomagać kolega. Najpierw pierwszy z robotów, ten bez ramienia podchodzi do drzwi i za pomocą kamer 3D rozpoznaje obiekt. Następnie wysyła sygnał do robota wyposażonego w mechaniczny wysięgnik. Robot podchodzi do drzwi, “spogląda” na klamkę i korzystając z ramienia, ciągnie ją do siebie. Równocześnie blokuje drzwi lewą nogą, by się nie zamknęły się, gdy cofnie ramię i by bezpiecznie przejść na drugą stronę. Trzeba przyznać, że SpotMini robi to z wielką gracją.
boston dynamics
boston dynamics

SpotMini waży 30 kg i po jednym ładowaniu pracuje 90 minut. Dzięki kamerom głębi, nawigacji inercyjnej i czujnikom ruchu oraz nacisku umieszczonym w kończynach robot potrafi nie tylko omijać przeszkody, ale także wchodzić po schodach i podnosić się po upadku. Dzięki wysięgnikowi jest w stanie też przenosić 14-kilogramowe obiekty z miejsca na miejsce.

Rozwój SpotaMini budzi uznanie, ale równocześnie niesie ze sobą obawę. W jednym z odcinków serialu “Black Mirror” mieliśmy okazję zobaczyć, co bardziej zaawansowana wersja takiego robota jest w stanie ludziom zrobić.

Firma Boston Dynamics wydzieliła się z MIT w 1992 r. i skupia się na projektowaniu robotów, które potrafią zachowywać się jak zwierzęta. W 2013 roku Boston Dynamics zostało przejęte przez Google, ale od czerwca 2017 roku przedsiębiorstwo należy do spółki SoftBank, znanej m.in. z produkcji robota Pepper. | CHIP