Dzięki grze “Bad News” możemy wcielić się w twórcę fakenewsów

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge uruchomili stronę w języku angielskim, na której możemy wcielić się w twórcę portalu publikującego nieprawdziwe informacje. Przeglądarkowa gra “Bad News” ma na celu uświadomienie użytkownikom sieci jak powstają fakenewsy. W jej trakcie przechodzimy kolejne etapy od zakładania strony internetowej, kont społecznościowych poprzez tworzenie zmyślonych informacji i werbowanie armii botów.
Dzięki grze “Bad News” możemy wcielić się w twórcę fakenewsów

Gra “Bad News” pokazuje jak powstają i rozpowszechniane są nieprawdziwe informacje (graf. getbadnews.com)

Dowiadujemy się też jak portale publikujące nieprawdziwe informacje reagują na krytykę ze strony zarówno tradycyjnych mediów, zwykłych użytkowników sieci, a także serwisów sprawdzających nieprawdziwe informacje. Główną strategią okazuje się jeszcze więcej dezinformacji, ataki personalne na rzetelnych dziennikarzy i powielanie informacji za pomocą fałszywych kont.

Do dyspozycji mamy też armię botów, która pomoże nam siać zamieszanie w sieci (graf. getbadnews.com)

Edukacja wydaje się jedynym skutecznym sposobem na poprawienie świadomości internautów jak łatwo można dać się zmanipulować. I choć nietypowa kampania jest skierowana do anglojęzycznego odbiorcy, to problem dotyczy całej sieci, w tym Polski. W zeszłym roku pisaliśmy w CHIP-ie o armii botów publikujących fałszywe informacje po polsku między innymi na Twitterze. Natomiast w Stanach Zjednoczonych toczy się postępowanie przeciwko 13 Rosjanom, którzy na zlecenie powiązanej z Kremlem organizacji Internet Research Agency wpływali na wynik amerykańskich wyborów prezydenckich w 2016 roku. | CHIP