O 19:30 ma wystartować pierwsza rakieta Falcon Heavy

Falcon Heavy to rozwojowa wersja rakiety nośnej Falcon 9 zdolna wynieść na niską orbitę (LEO – Low Earth Orbit) ładunek o masie 64 t. Mimo, że udźwigiem ustępuje Saturnowi V, czyli rakiecie nośnej misji księżycowych (118 t na LEO) oraz Energii (100 t na LEO) to obecnie rakieta o największej nośności, przewyższająca pod tym względem pozostałe znajdujące się w użyciu niemal dwukrotnie.

Tym, co ma uczynić Falcona Heavy prawdziwą rewolucją w transporcie kosmicznym jest jednak kwestia kosztów – dzięki zastosowaniu wielorazowych stopni (trzy boostery, z których środkowy pełni rolę pierwszego stopnia rakiety) samodzielnie powracających na Ziemię i lądujących łagodnie tak samo, jak pierwszy stopień rakiety Falcon 9, cena każdego kilograma wyniesionego na orbitę za pomocą Falcona Heavy jest dużo niższa, niż w przypadku mniejszych rakiet.

Ten lot ma być niezwykły także ze względu na ładunek. Na szczycie Falcona Heavy, pod osłonami aerodynamicznymi znajduje się czerwona Tesla Roadster, z “kierowcą” w postaci pustego skafandra kosmicznego na przednim siedzeniu. Rakieta ma wprowadzić samochód na eliptyczną orbitę wokółsłoneczną, której najdalej odsunięty od naszej gwiazdy punkt znajdzie się w pobliżu orbity Marsa.

Więcej:bezcatnews