Gigabyte pokazał płytę główną dla kryptowalutowch górników

Budowa komputera do kopania kryptowalut to stosunkowo trudne zadanie. Kopanie jest opłacalne, ale wymaga bardzo specyficznej maszyny. Dużo zależy od tego, którą z walut chcemy wydobywać. Jeśli nie chcemy polegać na ASIC-ach, czyli wyspecjalizowanych układach służących do kopania np. bitcoina, to trzeba skorzystać z mocy obliczeniowej współczesnych kart graficznych. Liczba mnoga jest tu w pełni uzasadniona, ponieważ kopanie na pojedynczej karcie, nawet bardzo mocnej, nie jest szczególnie efektywne. Tylko jak podłączyć wiele kart graficznych do jednego komputera? Do większości płyt głównych podłączymy bowiem nie więcej niż 2 karty. Do nowego Gigabyte B250-FinTech podłączymy ich aż 12.
Gigabyte pokazał płytę główną dla kryptowalutowch górników

“Trochę” dużo tu tych slotów PCIe, prawda? (fot. Gigabyte)

Dwanaście slotów PCIe umożliwia podłączenie aż dwunastu kart graficznych. Naturalnie, by zamontować typową kartę w krótkim slocie PCIe X1 należy skorzystać ze specjalnej przejściówki. Taki zestaw nie pomieści się też w standardowej obudowie, więc znacznie lepiej skorzystać z obudowy szkieletowej.

Poza tym płyta Gigabyte B250-FinTech tylko pozornie jest zwykłą konstrukcją na chipsecie B250. Owszem, współpracuje z CPU Intela generacji 6 i 7 oraz pamięciami typu DDR4. Jednakże w ciekawy sposób rozwiązuje kwestię zasilania wielu kart graficznych. Koparki wymagają bowiem więcej niż jednego zasilacza. Gigabyte B250-FinTech ma nie tylko dodatkowe gniazda zasilania Molex na samej płycie. W zestawie znajduje się także specjalna przejściówka umożliwiająca podłączenie do trzech zasilaczy ATX.

JOto pomysł, jak rozwiązać problem, gdy jeden PSU to mało? (fot. Gigabyte)

Interesujące jest natomiast to, że Gigabyte zbudował tę płytę wokół dość taniego chipsetu. Wobec braku nowszego odpowiednika nowa płyta korzysta z układu mającego już ponad rok. Reszta wyposażenia płyty jest dość standardowa. Na panel tylny wyprowadzono jedno gniazdo PS/2, wyjścia video D-Sub i DVI-D, cztery złącza USB 3.1 Gen1, dwa USB 2.0, gniazdo RJ-45 i złącza audio. Płyta B250-FinTech jest już dostępna  w Polsce. Tu znajdziecie jej aktualną cenę. | CHIP