Huawei testuje łączność 5G

Chiński producent przez większość kojarzony ze smartfonami, jest także jednym z ważniejszych producentów infrastruktury telekomunikacyjnej. Tym bardziej nie powinno dziwić, że Huawei bada możliwości nowego rodzaju łączności bezprzewodowej. Sieć 5G ma w założeniu być nie tylko szybsza niż 4G LTE, ale także ma oferować lepszy zasięg. Huawei sprawdza jakość tej sieci w środowisku miejskim, a na miejsce testów firma wybrała Turyn. Do współpracy Chińczycy zaprosili dwóch miejscowych operatorów telefonii komórkowej TIM oraz Fastweb.
Huawei testuje łączność 5G

W ramach testu uruchomiono infrastrukturę pracującą z częstotliwością 100 megaherców. Osiągnięto przy tym szybkość 300 Gb na sekundę przy wysokiej wydajności widmowej na poziomie 30 (bit/s)/Hz.

Trzeba przyznać, że okolica do testów całkiem ciekawa (fot. emf.eu)

Chińska firma wraz ze swoimi włoskimi partnerami otrzymała od włoskiego Ministerstwa Gospodarki zezwolenie na wykorzystanie pasma 3,6 do 3,8 GHz w dwóch innych włoskich miastach: Bari oraz Matera. Wcześniej Huawei przeprowadzało podobne testy w kanadyjskim Vancouver. Wówczas, jeszcze w 2017 roku, użyto jednak wcześniejszej wersji infrastruktury sieciowej. Ta przeszła jednak sporą zmianę od tego czasu. Osiągnięta wówczas przepustowość sieci była o 100 Gbps niższa niż w przypadku włoskiej edycji testu. Widać więc wyraźnie że rozwój tej technologii nie odbywa się tylko na papierze.

Podobne testy z pewnością znajdą się w swoje miejsce także w innych miastach zapewne nie tylko we Włoszech. Huawei mocno inwestuje w rozwój infrastruktury 5G. Szacuje się iż Chińczycy wydadzą w tym roku około 790 milionów dolarów na rozwój sieci typu 5G. | CHIP