Kolejna duża aktualizacja Windowsa 10 – w marcu

Najważniejszą zmianą jest Timeline, który jest po prostu usprawnionym widokiem zadań. Możemy go uruchomić za pomocą kombinacji Windows+Tab. W Timeline’ie znajdziemy historię programów, których ostatnio używaliśmy. Dzięki osi czasu będzie można wrócić do pracy rozpoczętej kilka godzin albo nawet kilka dni wcześniej. Istotna w tym rozwiązaniu jest możliwość współdzielenia sesji na paru urządzeniach jednocześnie – niezależnie od tego czy korzystamy z PC, laptopa czy telefonu. Pierwotnie Timeline miał pojawić się wraz z Fall Creators Update, jednak Microsoft postanowił jeszcze nad nim popracować.
Kolejna duża aktualizacja Windowsa 10 – w marcu

W Windows 10 pojawi się oś czasu (graf. Microsoft)

W odświeżonym Windowsie 10 znajdzie się również funkcja szybkiego udostępniania plików, podobna do AirDrop, znanego z systemów Apple. Natomiast w Sklepie Windows pojawią się czcionki, którymi będziemy mogli zarządzać z poziomu przebudowanego panelu ustawień. Microsoft podpatruje konkurencję, także jeśli chodzi o przeglądarkę internetową. Edge wzorem Firefoxa i Chrome pozwoli wyciszać karty. Będzie też możliwość zapamiętania w formularzach wprowadzanych informacji, takich jak na przykład dane osobowe. Edge odtworzy pliki OGG i filmy zapisane za pomocą kodeka Theora. Przeglądarka Microsoftu ma reagować na gesty, wykonywane na touchpadzie.

Redstone 4 da większą kontrolę nad aplikacjami ze Sklepu Windows (graf. Microsoft)

Microsoft stara się być transparentny. Od marca podejrzymy dane diagnostyczne, jakie trafiają na serwery koncernu. Na karcie prywatność, po zalogowaniu, znajdziemy nowe opcje i informacje – dzięki temu łatwiej sprawdzimy, co wie o nas gigant z Redmond. Microsoft wprowadza też usprawnienia dla komend Linuxa, między innymi pojawi się obsługa archiwów .tar i wsparcie dla gniazd UNIX-a.

Windows będzie obsługiwał archiwa .tar (graf. Microsoft)

Będziemy mogli zarządzać uprawnieniami aplikacji, instalowanych ze Sklepu Windows. Z poziomu panelu Ustawień – damy lub odbierzemy programowi dostęp do folderów dokumentów, zdjęć i filmów. Do sklepu trafią tłumaczenia programów, przekładaniem zwrotów na język polski zajmuje się sztuczna inteligencja Microsoftu. Niestety na bardzo ciekawą funkcję, jaką będą zestawy (Sets), poczekamy do następnej aktualizacji. Zestawy pozwolą otworzyć zakładkę w oknie aktualnie uruchomionej aplikacji. Microsoft jeszcze udoskonala to rozwiązanie. | CHIP