Laptop z GeForcem i matrycą IPS za niecałe 1100 złotych?

Z “państwa środka” docierają do nas czasem informacje o urządzeniach, którym warto dać szansę, głównie ze względu cenę. Jednym z nich jest nowy laptop T-bao Tbook X8S Pro. Pod tą mało pociągającą nazwą kryje się model, mający rzeczywiście nietypową konfigurację, taką, która przyszłego właściciela może pozytywnie zaskoczyć.
Laptop z GeForcem i matrycą IPS za niecałe 1100 złotych?

Jest to 15,6-calowa konstrukcja, wyposażona w matrycę IPS o rozdzielczości FullHD. Wewnątrz znajdziemy procesor należący do platformy niskonapięciowej Intel Apollo Lake: Celeron J3455, a więc czterordzeniowy układ taktowany 1,5 GHz (2,3 GHz Turbo). Ta jednostka posiada TDP na poziomie ledwie 10 W. Jak wszystkie procesory z serii Apollo Lake, także i J3455 zbudowany został raczej z myślą o energooszczędności i niskiej cenie, niż wysokiej wydajności.

Z wyglądu ten model jest powiedzmy orientalny. Ale wygląda na smukły, a producent obiecuje też, że lekki (fot. T-bao)

Jednak to, co naprawdę stanowi o oryginalności Tbooka X8S Pro to GPU. Zamiast wykorzystywać wbudowany w CPU układ graficzny o, nie ma co ukrywać, mizernej wydajności, producent z Chin włożył do środka GeForce’a 920M z 2 GB własnej pamięci DDR3. Oczywiście, nie jest to szczególnie wydajna karta graficzna, gracze raczej nie powinni wybierać tego laptopa. Jednak do zadań związanych np. z wyświetlaniem filmów czy mało wymagającymi grami wydajność tego rozwiązania powinna być wystarczająca. Uzupełnieniem jest wbudowane w płytę główną 6 GB pamięci DDR3L (lub LPDDR3) oraz dysk, który w niektórych ofertach chińskich sklepów jest przedstawiany jako 128 GB SSD M.2. W praktyce jest to prawdopodobnie chętnie stosowany przez chińskich producentów moduł eMMC.

Rozmieszczenie portów w notebooku T-bao. Może nie jest imponujące, ale za tę cenę trudno wybrzydzać (fot. T-bao)

Bateria tego nietypowego laptopa ma pojemność 9000 mAh, chociaż należy pamiętać, że wysokie liczby w wielu chińskich konstrukcjach nie przekładają się wcale na długi czas pracy na baterii. Laptop wyposażony został w kartę Wi-Fi 802.11ac, moduł Bluetooth 4.0, kontroler Ethernet 1 Gb/s, dwa porty USB 3.0, port USB 3.1 typu C (10 Gb/s), port mini HDMI, gniazdo mini jack oraz niezbędny przy tak małej pojemności głównego nośnika slot na kartę SD. Obudowa komputera wykonana została z aluminium, a jego masa wynosi 1,7 kg. Jak w przypadku wielu konstrukcji z Chin olbrzymią zaletą jest cena. Na Geekbuying wynosi ona 300 dolarów, a na Gearbest 360. W przeliczeniu na złotówki to odpowiednio 1030 i 1230 złotych. | CHIP

Powiązane treści:

Jaki tani laptop ma przyzwoite parametry – ranking laptopów