Laptopy z procesorami Snapdragon, działające na Windows 10

O zbliżającej się premierze podobnych urządzeń pisaliśmy już wcześniej wielokrotnie, a plotki na ich temat pojawiały się w internecie już od kilku lat. Pierwszą konstrukcję tego typu widzieliśmy już podczas CES 2018. Teraz jednak mobilne komputery łączące w sobie świat Windows 10 z uniwersum Snapdragonów stają się faktem. A to oznacza więcej niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Tego typu komputery oznaczają znacznie dłuższy czas pracy na baterii oraz niższą masę (nie potrzeba np. wyrafinowanego chłodzenia). Możliwe także, że dzięki podobnym maszynom uda się nieco spopularyzować ultramobilne laptopy, dotąd będące raczej drogimi konstrukcjami. Ceny takich laptopów na Snapdragonach powinny być nieco niższe. 
Laptopy z procesorami Snapdragon, działające na Windows 10

Pierwsza z konstrukcji, czyli Asus Nova Go została zaprezentowana przez CEO tajwańskiej filmy Jerrego Shena. Lekki, 13-calowy laptop wyposażony jest oczywiście w procesor Snapdragon 835, 8 GB pamięci RAM oraz nośnik danych 256 GB typu Universal Flash Storage 2.0 o przepustowości 1400 megabitów na sekundę. Komputer pracuje pod kontrolą systemu Windows 10 S oraz może korzystać z funkcji Always On zapewnianej przez wbudowany w procesor modem Snapdragon x16 LTE. Komputer został także wyposażony w kartę sieciową WiFi 802.11ac z podwójną anteną.

Laptop Asus NovaGo to z zewnątrz typowa konstrukcja konwertowalna. Wewnątrz to niecodzienny, póki co, laptop z procesorem znanym z telefonów (fot. Asus)

Sama konstrukcja z zewnątrz przypomina inne lekkie maszyny 13-calowe. Ekran Asusa NovaGo jest wyświetlaczem dotykowym o rozdzielczości FullHD, a według deklaracji producenta nowy laptop może pochwalić się też świetnym odwzorowaniem barw na poziomie 100% palety sRGB. Jednocześnie obudowa całej konstrukcji jest bardzo cienka, mierzy sobie bowiem tylko 8,9 mm. Jest to oczywiście konstrukcja konwertowalna, więc można złożyć go w ten sam sposób jak wiele innych podobnych modeli, czyniąc tym samym z laptopa tablet. Urządzenie obsługuje Asus Pen, czyli znane z innych hybryd tego producenta piórko. Podobnie jak w przypadku wielu innych ultramobilnych konstrukcji, także i tutaj mamy do czynienia z urządzeniem cierpiącym na niedobór gniazd. Producent przewidział  jedynie dwa porty USB 3 1 typu A oraz jedno gniazdo HDMI. Według deklaracji producenta Asus NovaGo ma pracować 22 godziny na baterii, a w trybie czuwania z aktywną siecią ma wytrzymać 30 dni.

Hybrydowy Envy X2 ma szansę na popularność za sprawą długiego czasu pracy na baterii i dość przyjemnego designu (fot. HP)

Drugie Urządzenie to przedstawiciel znanej dobrze z serii HP Envy. Model Envy X2 to urządzenie jeszcze mniejsze niż NovaGo Asusa. Konstrukcyjnie jest to bardziej komputer przypominający na przykład Microsoft Surface, czyli bliżej mu do tabletu niż klasycznego laptopa. Komputerowe “wnętrzności” w tym przypadku są bardzo zbliżone do tego, co możemy zobaczyć w omawianej wyżej konstrukcji Asusa, a mianowicie procesor Snapdragon 835, 8 GB pamięci RAM oraz 256 GB nośnik danych. Producent podkreślał także obecność modemu x 16 LTE.

Ponadto komputer jest wyraźnie mniejszy niż model Asusa. Jest to bowiem konstrukcja 12,3 -calowa, a ekran nowego HP Envy X2 ma rozdzielczość WUXGA (1920 x 1200). Podobnie jak w przypadku Asusa NovaGo, także i tu mamy do czynienia oczywiście z ekranem dotykowym. W tym przypadku pokryty jest on dodatkowo szkłem Corning Gorilla Glass 4. Mały Envy X2 powinien więc być dość odporny na urazy mechaniczne. Producent zapewnia że komputer będzie w stanie pracować na baterii 20 godzin, a w trybie czuwania będzie w stanie wytrzymać 700 godzin.

Lenovo Miix 630 to nie jest typowy laptop. Prawdopodobnie większość modeli na Snapdragonie 835 będzie miało podobną formę (fot. Lenovo)

Bardziej zbliżone do konstrukcji HP urządzenie pokazało Lenovo. Komputery ten widzieliśmy już wcześniej na targach CES 2018, chociaż wówczas było jeszcze dość daleko do oficjalnej premiery. Nosi on nazwę Miix 630 i podobnie jak pozostałe dwie konstrukcje stawia przede wszystkim na mobilność. Sercem urządzenia jest procesor Snapdragon 835 wsparty 8 GB pamięci RAM. Komputer ten ma ekran 12,3-calowy o rozdzielczości WUXGA. Oczywiście tak samo jak w przypadku pozostałych konstrukcji jest to wyświetlacz dotykowy. Według deklaracji producenta komputer ma pracować do 20 godzin na jednym ładowaniu. 

Podobne maszyny mogą zrewolucjonizować to, jak używamy laptopy. Bo czy to nie jest przyjemna wizja, że komputer mamy przy sobie częściej, a przy tym jest on dużo bardziej niezależny od gniazdka elektrycznego? | CHIP

Więcej:bezcatnews