Microsoft ogłosił wyniki finansowe

Microsoft opublikował wyniki finansowe za drugi kwartał fiskalny 2018 roku, który został zamknięty 31 grudnia 2017 roku. Przychody firmy wyniosły 28,9 mld dolarów, co stanowi 12 procentowy wzrost w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku. Dochód z działalności operacyjnej wyniósł 8,7 mld dolarów (10% wzrostu rok do roku). Niestety, mimo zwiększonego zysku netto, Microsoft zamknął ten kwartał pokaźną stratą w kwocie aż 6,3 miliarda dolarów (0,82 dolara na akcję). W większości przypadków strata przy wzroście przychodów wynika po prostu ze znacznych inwestycji, np. w rozwój firmy, nowe obszary działalności, badania naukowe itp. Nie tym razem.
Microsoft ogłosił wyniki finansowe

Wynik finansowy Microsoft za 2 kwartał roku fiskalnego 2018
Mimo wzrostu przychodów, Microsoft zakończył kwartał ze stratą (tab. Anandtech)

Główną przyczyną straty Microsoftu jest wprowadzona przez administrację Donalda Trumpa i podpisana przez prezydenta Stanów Zjednoczonych pod koniec ubiegłego roku ustawa TCJA (Tax Cuts and Jobs Act), w wyniku której Microsoft zmuszony był zapłacić podatek w kwocie 13,8 miliarda dolarów. Bez tej ustawy zysk netto producenta Windows wyniósłby ok. 7,5 miliarda dolarów, co oznaczałoby 20 procentowy wzrost w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku.

Ustawa TCJA nałożyła na firmy jednorazowe stawki podatkowe w wysokości 15,5% na środki firm amerykańskich działających na rynkach międzynarodowych. Używając dużego uproszczenia, chodzi o to, by środki zagraniczne były opodatkowane tak, jakby były repatriowane do Stanów Zjednoczonych, a tym samym podlegały amerykańskiemu podatkowi dochodowemu od osób prawnych. Akt dotknie wiele firm amerykańskich, które dysponowały finansami poza USA. Na przykład, zdaniem Petera Brighta z serwisu Ars Technica, Apple będzie musiało zapłacić jednorazowy podatek w kwocie 38 miliardów dolarów.

Spójrzmy na rezultaty osiągnięte przez trzy główne działy Microsoftu: Productivity and Business Processes (Office, Exchange, SharePoint, Skype, Dynamics itp.), Intelligent Cloud (Azure, Windows Server, SQL Server, Visual Studio, Enterprise Services) oraz More Personal Computing (Windows, sprzęt, Xbox).

Wynik finansowy Microsoft
Najlepszy wynik działu More Personal Computing to głównie zasługa Xboxa (tab. Anandtech)

Największe przychody osiągnął dział MPC: 12,2 miliarda dolarów – co stanowi wzrost o 2 procent. Dochód z działalności operacyjnej wyniósł 2,5 miliarda dolarów i tu z kolei firma odnotowała spadek o 2 procent. Wzrost jest przede wszystkim zasługą Xboxa – zarówno konsol jak i samych gier, które ludzie masowo kupowali w okresie świątecznym. Xbox Live ma obecnie 59 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie – to jest o 4 miliony więcej niż w tym samym kwartale poprzedniego roku.

W dziale zajmującym się Office i Office 365 przychody osiągnęły wartość 9 mld dolarów, co stanowi wzrost o 25 procent w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Najmniejsze przychody odnotował dział zajmujący się rozwiązaniami chmurowymi: 7,8 mld dolarów. Jednak w tym przypadku można mówić o szczególnie dynamicznym rozwoju tego segmentu. Przychody z platformy Azure niemal się podwoiły (wzrost o 98%) w stosunku do 2 kwartału roku fiskalnego 2017 i wiele wskazuje na to, że po latach inwestycji w centra danych i w chmury, Azure zaczęło się zwracać. | CHIP