Ministerstwo Finansów ostrzega sprzedawców, unikających wystawiania faktur VAT

Na stronie Ministerstwa Finansów pojawiła się informacja, że w wyniku monitorowania internetu, w szczególności popularnych platform aukcyjnych, Ministerstwo zauważyło proceder sprzedaży nowych rzeczy przez firmy, bez wystawienia faktury VAT.

Sprzedaż z komentarzem “Nie wystawiam faktury VAT” dotyczy wg ministerstwa najczęściej elektroniki: tabletów i telefonów. Faktycznie, w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej przez podmiot będący płatnikiem VAT, ma on obowiązek wystawienia faktury, zawierającej podatek. Jak czytamy w komunikacie ministerstwa: “Brak takiej faktury jest niezgodny z przepisami VAT i może wskazywać na zaniżanie podstawy opodatkowania, tym samym powstanie zaległości podatkowej oraz sankcji VAT. Ministerstwo Finansów wkrótce będzie się kontaktować z takimi podatnikami, aby wyjaśnić kwestie wystawiania faktur za transakcje.”

Wprawdzie Ministerstwo nie wywołuje do tablicy konkretnego serwisu aukcyjnego, ale powszechnie wiadomo, że jedynym liczącym się portalem aukcyjnym w naszym kraju jest Allegro. Szybki przegląd ofert, głównie działu elektroniki pokazuje, ze istotnie, w wielu przypadkach sprzedający zastrzega, że nie wystawia faktur VAT, ale… zazwyczaj dlatego, że jest podatnikiem zwolnionym z VAT, prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu, albo wystawia paragon, a fakturę przesyła na żądanie.

Podatnicy, o czym lojalnie uprzedza urząd, mogą się na dniach spodziewać powiadomień przesłanych z adresu e-mail: [email protected] lub wiadomości SMS. Co będzie w  owych powiadomieniach, tego niestety Ministerstwo nie pisze.