Mobilna konsola z APU AMD Ryzen

Smach Z to nowa, mobilna konsola, która pod wieloma względami przypomina normalny komputer. Granice między światem konsol i komputerów osobistych od jakiegoś czasu i tak zacierają się dość wyraźnie, a to urządzenie jest kolejnym tego przykładem. Określane przez niektóre komentarze jako SteamBoy, co jest wyraźnym nawiązaniem do dawnych Gameboy’ów produkcji japońskiego Nintendo (absolutnego hitu lat 90-tych).  Urządzenie to jest mobilnym komputerem do grania. Zwykle jednak gdy myślimy o mobilnym gamingu mamy przychodzą nam do głowy laptopy wyposażone w potężne układy graficzne jak GeForce GTX 1070 czy 1080 i silny procesor taki jak np. Core i7-7700HQ. W tym przypadku mamy jednak do czynienia z czymś zupełnie innym. Smach Z jest bowiem w pełni mobilnym urządzeniem: większym od telefonu, ale mniejszym niż na przykład typowy laptop.
Mobilna konsola z APU AMD Ryzen

Jeśli zastanawialiście się gdzie znajdą zastosowanie procesory AMD Ryzen w wersji wbudowanej, to już znacie pierwszą odpowiedź. Nowa konstrukcja mobilna bazuje bowiem na takich właśnie układach, czerpiąc tym samym pełnymi garściami z możliwości w zintegrowanego GPU AMD Radeon Vega 8. Smach Z oraz Smach Z Pro (chociaż de facto te dwa urządzenia nie różnią się między sobą bardzo mocno i są raczej wersjami jednego produktu) przypominają skrzyżowanie małego, 6 calowego tabletu z gamepadem.

Historia tego urządzenia jest dosyć ciekawa. Pierwsze rendery koncepcyjne pojawiły się jeszcze w 2014 roku. W 2016 roku rozpoczęto kampanię crowdfundingową na Kickstarterze dla tego właśnie gadżetu. Została ona jednak przerwana. Powróciła jednak , już na Indiegogo, w ubiegłym roku, ale już ze zmienioną specyfikacją wstępną oraz z przebudowaną obudową. Poniżej film prezentacyjny z 2017 roku.

Teraz jednak mamy do czynienia z komputerem, który rzeczywiście jest w stanie uruchomić wiele nowoczesnych gier mimo bardzo drobnej formy. A to za sprawą nieobecnych wcześniej, zintegrowanych układów graficznych Radeon Vega. W ostatecznej specyfikacji znalazły się bowiem nowe APU AMD zawierające ten układ graficzny. Od samego początku Smach Z z miał być 6 calowym urządzeniem opracowanym dla systemu Valve SteamOS. To się nie zmieniło.

W obecnym kształcie mały komputerek posiada też fizyczne przyciski (jak w gamepadzie) po obu stronach wyświetlacza, a także podobne obecnych w Steam Controllerze panele dotykowe. To co naprawdę ciekawe znajdziemy też w środku mobilnej konsoli. 

Konkursu piękności nie wygra, ale może być naprawdę świetnym rozwiązaniem dla mobilnych graczy (fot. Smach)

Prezes firmy Smach, Daniel Fernandez, pokazał pierwsze zdjęcia płyty głównej urządzenia. Wewnątrz znajduje się procesor AMD Ryzen Embedded v1605b, a więc 4-rdzeniowy procesor zdolny do obsługi jednocześnie 8 wątków, pracujący z częstotliwością 2 GHz (3,6 GHz w trybie Turbo). To co naprawdę ważne w przypadku podstawowego zastosowania nowego, mobilnego urządzenia, czyli gier, to układ graficzny. Znajdziemy tutaj znaną z Ryzen 3 2200G mobilną Radeona Vega 8 o częstotliwości 1100 megaherców. By poradzić sobie z bardzo specyficznymi warunkami chłodzenia TDP procesora ma być skonfigurowane na poziomie 15 watów podczas gdy domyślnie dla tych APU jest to 25 watów.

Płyta główna Smatch Z – widać, że optymalnie wykorzystano dostępną, niewielką powierzchnię (fot. Smach)

Smach Z ma być dostępny w dwóch różnych wersjach: zwykłej oraz  Pro. Obydwa urządzenia dzielą ten sam, 6 calowy ekran Full HD i procesor APU AMD Ryzen z grafiką Vega 8. Mają także ten sam układ WiFi 802.11 bgn oraz Bluetooth 4.0. Obie wersje będą wyposażone w akumulator o pojemności 12800 mAh i tym samym mają pracować na baterii około 5 godzin.

Układ chłodzący z nowej konsoli. Nie jest imponujący, ale nowe Ryzeny są dość chłodne (fot. Smach)

To co ma odróżniać wersję Pro od zwykłej to między innymi pojemność pamięci RAM. W podstawowej wersji będzie miała ona jedynie 4 GB, natomiast w wersji Pro znajdziemy moduł 8 GB. Różnica dotyczyć będzie także pojemności pamięci przeznaczonej na dane. W wersji podstawowej będzie to 64 GB, a w wersji Pro 128 GB. Dodatkowo droższy wariant będzie wyposażony w aparat cyfrowy o rozdzielczości 5 megapikseli. Producent zapowiada, że będzie można rozszerzyć pamięć RAM do 16 GB oraz pamięć na dane do 256 GB. Czy urządzenie w takiej formie się przyjmie? Trudno powiedzieć. Możliwości techniczne Radeona Vega 8 rzeczywiście są  niezłe i bardzo możliwe iż mała mobilna konsola nada się do bardzo wielu współczesnych gier. Czy to jednak wystarczy by konkurować z Nintendo Switch? | CHIP

Więcej:konsole