Modemy 5G w laptopach w 2019 roku

Intel zapewnia, że pierwsze urządzenia, laptopy, wyposażone w moduły łączności 5G pojawią się powszechnie na rynku w drugiej połowie 2019 roku. Od strony sprzętowej za łączność 5G będą odpowiadać wyprodukowane przez Intela modemy 5G z serii Intel XMM 8000.
Intel 5G modem
Intel 5G modem

Pierwsze koncepcyjne prototypy komputerów przenośnych typu 2 w 1 (konwertowalne laptopo-tablety) mają być przedstawione już podczas najbliższych targów Mobile World Congress w Barcelonie. Odwiedzający targi będą mogli prawdopodobnie zobaczyć urządzenie z wbudowanym modemem 5G Intela i procesorem Intel Core i5 8-mej generacji. Intel planuje na MWC przeprowadzenie demonstracyjnego przekazu wideo właśnie za pośrednictwem sieci 5G.

Zdaniem Intela łączność 5G to nie tylko kolejna generacja łączności bezprzewodowej. Wydajność sieci 5G pozwoli przenieść wymianę danych pomiędzy urządzeniami na zupełnie nowy poziom. Komputer PC wyposażony w moduł łączności 5G ma stać się w przyszłości centralnym hubem dla danych otrzymywanych i przetwarzanych przez wszystkie połączone urządzenia. Wizje szkicowane przez giganta z Santa Clara obejmują takie scenariusze jak np. możliwość korzystania z bezprzewodowej wirtualnej rzeczywistości gdziekolwiek na świecie, możliwość grania w rozbudowane gry online podczas podróży w pełni autonomicznymi pojazdami itp. To jednak jeszcze śpiew przyszłości. Niemniej już same pojawienie się łączności 5G w “zwykłych” laptopach dostępnych dla każdego będzie niezłym osiągnięcie. Oczywiście, o ile za zmianami w komponentach łącznościowych podążą sami operatorzy sieci bezprzewodowych. | CHIP