MongoDB ze wsparciem dla bezpiecznych transakcji

MongoDB jest darmową bazą danych NoSQL rozwijaną na licencji open-source, którą można pobrać ze strony projektu. Do tej pory programiści w swoich projektach często korzystali z bazy MongoDB obok jej relacyjnych odpowiedników. Te drugie realizowały zadania, w których liczyła się tzw. atomowość transakcji (czyli ich niepodzielność). Szczególnie miało to znaczenie na przykład w przetwarzaniu danych na temat płatności. Nierelacyjne bazy danych NoSQL (a taką bazą jest MongoDB) są zazwyczaj budowane w sposób rozproszony. Ma to swoje plusy i minusy. Zaletą jest między innymi możliwość podzielenia danych na kilka serwerów, co w przypadku relacyjnych baz danych jest trudne.
MongoDB ze wsparciem dla bezpiecznych transakcji

MongoDB wprowadza bezpieczne transakcje (graf. MongoDB)

Bazy NoSQL (Not Only SQL) przechowują dane w formatach i strukturach danych, które są łatwiejsze do przetwarzania niż relacyjne tabele. Z tego powodu MongoDB sprawdza się dobrze w aplikacjach internetowych. Dane zazwyczaj przechowywane są w formie plików JSON, które łatwo można przetwarzać za pomocą na przykład JavaScriptu, Pythona, Ruby, czy PHP. I nie potrzeba do tego dodatkowych wstawek z języka SQL.

Według teorii CAP można zastosować jednocześnie tylko dwie z trzech własności baz danych: dostępność, spójność i możliwość partycjonowania (graf. IBM)

Krytycy zarzucają rozwiązaniom NoSQL brak atomowości transakcji. To jedna z kluczowych zasad standardu ACID, który swoją nazwę wziął od pierwszych liter angielskich słów oznaczających “niepodzielność” (atomowość), “spójność”, “izolację” i “trwałość”. Z tego powodu programiści MongoDB pracowali od kilku lat nad swoją bazą danych zmieniając praktycznie jej każdy element. W efekcie od nowej wersji można będzie z MongoDB korzystać również w trybie pełnej zgodności z zasadami ACID. | CHIP