MWC 2018: nowy SoC MediaTek Helio P60

Podczas targów w Barcelonie wśród nowości zobaczymy nie tylko same smartfony, ale także technologię która je napędza, w tym przypadku nowy chipset MediaTek Helio P60. Chociaż topowy układ SoC, czyli Snapdragon 845, który znajdziemy w większości flagowców na aktualny rok miał już swoją premierę jakiś czas temu, to nie można zapominać także o nieco niższym segmencie oraz o tym, że nie tylko Qualcomm produkuje procesory do telefonów. 
MWC 2018: nowy SoC MediaTek Helio P60

Nowy procesor, zapowiadany już przez nas wcześniej Helio P60 pokazała firma MediaTek, kojarzona głównie z układami do nieco tańszych, głównie chińskich, telefonów. Wcześniejsze konstrukcje tego producenta nie zyskały opinii najbardziej wydajnych układów, są za to z pewnością dość oszczędnymi procesorami. Nowy Helio P60 jest jednostką ciekawą nie tylko ze względu na niską cenę. Helio P60 zbudowany jest zgodnie z 12 nanometrową architekturą FINfet. Potwierdziły się też nasze wcześniejsze przypuszczenia co do konstrukcji tego układu. Bazuje ona na schemacie big.LITTLE. Łączy tym samym cztery rdzenie Cortex A73 oraz kolejne cztery Cortex A53. Co ciekawe, wszystkie 8 rdzeni taktowane są tą samą częstotliwością 2 GHz. Częścią składową tego SoC jest także układ graficzny mali G72 MP3 pracujący z częstotliwością 800 MHz.

Przeciek na temat specyfikacji nowego układu pojawił się na kilka dni przed premierą P60 (fot. Gizchina)

Poprawiono także obsługę multimediów. Trzy wyspecjalizowane układy wspierające aparaty w konfiguracjach 20MPix plus 16 MPix lub pojedyncze 32 MPix to całkiem nowoczesne rozwiązanie, zwłaszcza jak na segment średni. Obsługa aparatu ma być też bardziej efektywna energetycznie niż w poprzedniku. MediaTek twierdzi iż nowy SoC jest w stanie obsługiwać funkcje aparatu z 18% oszczędnością energii względem poprzedniej serii. 

Zmiany pojawiły się również w funkcjach dotyczących rejestracji wideo. Odpowiedni, 16-megapikselowy aparat w połączeniu z tym procesorem jest w stanie rejestrować obraz z prędkością 90 klatek na sekundę przy rozdzielczości 4K. To, co jednak naprawdę interesujące w nowym układzie MediaTeka to moduł o nazwie AI Processing Unit (w dość mylącym skrócie: APU). Jest to wyspecjalizowany układ będący składowym elementem Helio P60. Jest on podobny do tego, co możemy znaleźć w procesorze Huawei HiSilicon Kirin 970. Jego zadaniem jest wspomaganie rozpoznawania obiektów oraz uczenie się zachowań użytkownika. MediaTek APU w nowym Helio P60 współpracuje również z Google Android Neural Network obsługując frameworki Tensorflow TF Light, Caffe oraz Caffe 2

Kiedy zobaczymy pierwsze telefony wykorzystujące Helio P60? Raczej nie podczas trwających targów MWC 2018 w Barcelonie, ale oczekujemy że pierwsze urządzenia z nowym chipsetem pojawią się na rynku w ciągu najbliższych dwóch, trzech miesięcy. | CHIP