MWC: MediaTek najprawdopodobniej pokaże w Barcelonie procesor Helio P60

Procesory Helio MediaTeka wprawdzie nie są w stanie rywalizować z najsilniejszymi Exynosami Samsunga i Snapdragonami Qualcommu, są jednak dość popularne, szczególnie w chińskich smartfonach. Nie wiadomo na razie dokładnie, jak zbudowany będzie Helio P60. Zrzut ekranu z Geekbench, w którym przetestowano konstrukcję referencyjną, nie odsłania szczegółów specyfikacji. Ale ogólny wynik mówi całkiem sporo.
MWC: MediaTek najprawdopodobniej pokaże w Barcelonie procesor Helio P60

Helio P60 sprawdzi się w tzw. średniakach (graf. GizChina)

8-rdzeniowy SoC uzyskuje zbyt wysoki rezultat w teście jednowątkowym, by mógł bazować na rdzeniach typu Cortex-A53. Wynik jest też nieco niższy niż to, do czego przywykliśmy przy A73. Stawiam raczej, że producent skorzystał z metody konstrukcyjnej zbliżonej do bigLITTLE, a więc połowa rdzeni to A53, a połowa – A73. Podobną charakterystykę u MediaTeka widzieliśmy dotąd w serii Helio X.

Procesory ARM MediaTek mają różne opinie. Od “tanie i słabe” po “tanie i z wystarczającą wydajnością”. Jak wspomniałem, popularność tych jednostek zawdzięczamy głównie smartfonom z Chin. Konstrukcje takie jak Umi Max czy Meizu M5 Note to przykłady modeli opartych o procesory Helio poprzednich generacji. MediaTek systematycznie rozwija swoje CPU. Topowa linia, Helio X, która ma konkurować z najwydajniejszymi układami na rynku, nie jest dla producenta tak istotna jak nieco bardziej wydajne energetycznie Helio P. I to właśnie nowego przedstawiciela tej serii, Helio P60, mamy zobaczyć na Mobile World Congress. Hiszpańskie targi potrwają od 26 lutego do 1 marca. | CHIP