MWC: Snapdragon 700 – SoC ze wsparciem dla SI

Ta premiera to trochę efekt rozciągania się rynku smartfonów. Jeszcze kilka lat temu modele flagowe największych producentów kosztowały nieco ponad 2000 złotych. Ponieważ od kilku lat ceny kolejnych generacji rosną błyskawicznie, to w efekcie to, co nazywamy, z braku lepszego określenia, segmentem średnim, obejmuje coraz szersze widełki cenowe. Tworzy się tym samym kilka “klas średnich”. Do najwyższej z nich, będącej bardzo blisko modeli flagowych, amerykański gigant rynku SoC dla smartfonów, firma Qualcomm, ma nową propozycję. Snapdragony 700.
MWC: Snapdragon 700 – SoC ze wsparciem dla SI

Skoro, jak wiemy, różnica w czystej wydajności pomiędzy topowymi Snapdragonami serii 800, a modelem 660, najmocniejszym spośród “sześćsetek” jest niewielka, to jak Qualcomm planuje upchnąć tam dodatkowo kolejną serię? Kluczem ma być tu nie tyle wydajność, co lista obsługiwanych funkcji oraz oszczędność energii.

Nowa seria znajdzie się w jak dotąd dość wąskiej przestrzeni między najmocniejszymi modelami z rodziny 600 i flagowymi modelami Qualcommu (fot. Qualcomm)

Jedną z najciekawszych nowości jest znany z topowych modeli  Qualcomm AI Engine, a więc system prostej sztucznej inteligencji. Ma on zapewnić według producenta dwukrotny wzrost wydajności w obliczeniach związanych z obsługą SI. Inne technologie dotąd zarezerwowane dla serii 800, a obecne w nowych 700 to m.in. Qualcomm Spectra ISP, Qualcomm Kryo CPU, Qualcomm Hexagon Vector Processor i Qualcomm Adreno Visual Processing.

Popularność topowego modelu SoC serii Snapdragon 6XX nie jest zbyt duża. Na zdjeciu jeden z niewielu wykorzystujących Snpadragona 660 smartfonów: Xiaomi Mi Note 3 (fot. Xiaomi)

Nie podano natomiast szczegółów konstrukcyjnych. Podejrzewam, że nowe SoC nie będą różniły się znacząco od topowych modeli klasy 600, wykorzystujących rdzenie Kryo 260. Nie wiadomo także nic o zmianach w procesie technologicznym.

Kiedy pojawią się nowe SoC? Trudno powiedzieć. Mają trafić do partnerów amerykańskiego producenta w połowie bieżącego roku. Na gotowe konstrukcje należy więc zaczekać jeśli nie do czwartego kwartału 2018, to zapewne aż to początku 2019 roku. | CHIP