MWC: Western Digital prezentuje najszybsze karty microSD i SD PCIe

Zacznijmy od mniejszej karty microSD. Pokazany na targach MWC model SanDisk Extreme UHS-I microSDXC to karta nie tylko szybka (zdaniem producenta, najszybsza spośród aktualnie dostępnych kart microSD na rynku), ale również wyjątkowo pojemna. Model ten oferuje użytkownikowi aż 400 GB miejsca na dane. Tak dużą pojemność udało się uzyskać dzięki zastosowaniu układów pamięci flash typu 3D NAND. Według danych producenta karta jest zdolna do transmisji danych z prędkością nawet 160 MB/s, co oznacza, że jest o 50 proc. szybsza od obecnej generacji najszybszych kart microSD SanDisk Extreme UHS-I dostępnych w ofercie firmy. Producent podkreśla też, że karta jest zgodna ze standardem A2 specification co ma oznaczać, że pozwala na błyskawiczne uruchamianie i ładowanie zapisanych na niej aplikacji. Karta microSD będzie dostępna w ofercie producenta niebawem.
Karta pamięci microSD SanDisk Extreme 400 GB
Karta pamięci microSD SanDisk Extreme 400 GB

“Konsumenci oczekują od nas coraz wygodniejszego i sprawniejszego korzystania z urządzeń mobilnych – a my, dzięki naszej technologii 3D NAND cały czas przesuwamy granicę innowacji, pozwalając klientom cieszyć się coraz lepszej jakości treściami i aplikacjami na ich urządzeniach. Nasze doświadczenie w segmencie pamięci flash i kart microSD pozwoliło nam na osiągnięcie niesamowitych wyników. Przełomowa karta microSD SanDisk jest dowodem potwierdzającym zaangażowanie firmy Western Digital na rzecz zapewnienia użytkownikom najbardziej zaawansowanych rozwiązań do przechowywania i zapisu danych” – wyjaśnia Jim Welsh, senior vice president i general manager, Client Solutions, Western Digital.

SanDisk Extreme Pro SD PCIe
Karta SanDisk Extreme PRO wygląda jak zwykła karta SD, ale ma zupełnie inny interfejs od klasycznych kart tego typu (fot. AnandTech).

 

Pierwsza z zaprezentowanych kart imponuje zarówno wydajnością, jak i pojemnością, jaką udało się uzyskać na karcie pamięci formatu microSD. Druga z zaprezentowanych kart jest większa – format SD – ale nie mniej interesująca. Model SanDisk Extreme PRO to karta SD z interfejsem PCI 1x 3. generacji. Ze względu na wykorzystany interfejs karta ta jest w istocie modelem koncepcyjnym, a nie gotowym do wypuszczenia na rynek produktem. Niemniej użycie takiego interfejsu sugeruje, że mamy tu do czynienia z prawdzimym demonem prędkości zapisu i odczytu danych. Karta jest rzeczywiście szybka. Spójrzcie na poniższe wyniki:

SanDisk Extreme PRO SD PCIe
Niemal 900 MB/s podczas odczytu to naprawdę imponujący wynik (fot. AnandTech)

Rezultaty pokazują dlaczego Western Digital jest jedną z firm wierzących, że dzisiejszy standard SD przeniesie się na interfejs PCIe, tym bardziej, że sam interfejs wciąż ma jeszcze przed sobą perspektywy rozwoju, a tym samym – potencjalne możliwości uzyskiwania jeszcze szybszych transferów danych. | CHIP