Największa giełda kryptowalut może w każdej chwili zawalić się

Kryptowaluta tether (USDT) jest związana kursowo z amerykańskim dolarem. Jednak wiele osób podejrzewało, że twórcy giełdy Bitfinex nie mają odpowiednich rezerw w dolarach. Firma Tether Limited rozwiązała współpracę z niezależnym audytorem, co dodatkowo zwróciło uwagę amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych. Możliwe, że zapisy na kontach klientów giełdy Bitfinex nie mają pokrycia w tradycyjnych walutach. Oznacza to, że w każdej chwili cena USDT może spaść znacząco poniżej dolara.
Największa giełda kryptowalut może w każdej chwili zawalić się

Bitfinex jest jedną z największych giełd kryptowalut (graf. Bitfinex)

USDT ma bardzo duży wpływ na cenę bitcoina i innych kryptowalut. Głównie ze względu na fakt, że kryptowaluta powiązana z giełdą Bitfinex omija system bankowy. Tym samym pozwala klientom handlować kryptowalutami w sposób anonimowy z zachowaniem stabilnego kursu do amerykańskiego dolara. W ciągu stycznia twórcy USDT wypuścili do obiegu tokeny o wartości 890 milionów dolarów, co też powinno wzbudzić podejrzenia, zwłaszcza po historii z zamknięciem giełdy BitConnect.

W ostatnim czasie giełda wyemitowała tether (USDT) o wartości 890 milionów dolarów (graf. CoinMarketCap)

Te wydarzenia zbiegły się z regulacjami wprowadzonymi przez koreański rząd. Od lutego na koreańskich giełdach nie można anonimowo wymieniać kryptowalut. Spowodowało to znaczne spadki kursu, między innymi bitcoina, na tamtejszym rynku. Władze wielu krajów chcą większej kontroli nad serwisami pozwalającymi wymieniać wirtualne pieniądze na tradycyjne. Ewentualne zamknięcie Bitfinex może oznaczać dalsze spadki na rynku. Inwestorom radzimy nie trzymać pieniędzy bezpośrednio na giełdach. Do tego celu służą specjalne aplikacje-portfele. | CHIP