Nowe akcesoria MSI: klawiatura, mysz, słuchawki i monitor

MSI zaczyna 2018 rok licznymi premierami. Nie chodzi jednak o fantazyjny desktop czy wydajny laptop gamingowy, a o akcesoria. Firma z charakterystycznym smokiem w logo jest znana głównie z produktów dla graczy, więc nic dziwnego, że bardzo intensywnie rozwija swoją ofertę akcesoriów dla tej grupy klientów. Ostatnio tajwański producent pokazał aż cztery nowe urządzenia.
Nowe akcesoria MSI: klawiatura, mysz, słuchawki i monitor

Mysz i klawiatura

Zestaw dla graczy składający się z klawiatury Vigor GK40 oraz myszy Clutch GM10 ma być odpowiedzią MSI na zapotrzebowanie dotyczące tanich, ale efektownie wyglądających akcesoriów gamingowych. Obydwa urządzenia będą też do kupienia osobno. Klawiatura zapowiada się znacznie ciekawiej. MSI Vigor GK40 to model standardowych rozmiarów, z pełnym blokiem numerycznym, odseparowanymi strzałkami czy blokiem funkcyjnym. Producent twierdzi iż chociaż urządzenie jest modelem membranowym, to wrażenia mają być podobne jak w przypadku klawiatur mechanicznych. Podobnie jak i tam, także w Vigor GK40 będzie można wymienić tzw. keycapy (czyli tę część przycisku, która jest widoczna na zewnątrz). Podobne konstrukcje są już obecne na rynku i zwykle bazują na tzw. plungerach (więcej w poradniku dotyczącym klawiatur).

Klawiatura MSI Vigor GK40 jest co prawda konstrukcją membranową, ale ma oferować wrażenie zbliżone do modeli mechanicznych (fot. MSI)

To co ma wyróżniać nowy model klawiatury MSI na tle konkurencji to design, którego istotnym elementem jest podświetlenie. Jest ono sześciostrefowe, a kolor dla każdej ze stref można wybrać w specjalnym oprogramowaniu MSI Mystic Light.

Oprogramowanie dołączone do klawiatury to dobrze znany program MSI, który przeszedł lekką zmianę na potrzeby nowego urządzenia (fot. MSI)

Producent twierdzi też, że urządzenie doskonale radzi sobie w grach m.in. dzięki anty-ghostingowi obejmującemu do 20 klawiszy. Dodatkowo klawiatura Vigor GK40 jest wodoodporna. Cena? Około 240 złotych.

Mysz MSI Cluth GM10 wydaje się znacznie mniej interesującym produktem, co nie znaczy, że nie jest godna uwagi. Jest to optyczna mysz o niesymetrycznym kształcie, profilowana dla praworęcznych użytkowników. Oferuje cztery różne rozdzielczości pracy: 800, 1000, 1600 oraz 2400 dpi. Za jej pracę odpowiedzialny jest sensor PixArt ADSN-5712.

Mysz MSI Clutch GM10 to propozycja raczej dla segmentu entry-level gaming niż dla profesjonalistów (fot. MSI)

To, co ma wyróżniać ją w tłumie innych, podobnych konstrukcji, są przyciski. Te, według deklaracji producenta, mają wytrzymać aż 10 milionów kliknięć. Cena myszki to około 150 złotych.

Słuchawki dla gracza

Słuchawki to bardzo istotny element wyposażenia dla graczy, szczególnie tych z zamiłowaniem do gier FPS. To nie tylko kwestia efektów i wrażeń płynących z gry, ale także skuteczności, bo przeciwnika można nieraz usłyszeć i zlokalizować wyłącznie po dźwięku. Nic więc dziwnego, że MSI postanowiło także umieścić gamingowe słuchawki wśród nowych produktów. MSI Immerse GH60, bo tak nazywają się słuchawki wprowadzone właśnie przez MSI, to model który ma potęgować wrażenia płynące z gry. Ma to być zasługą 50-mm przetworników neodymowych i dobrze separujących nauszników.

MSI Immerse GH60 to właściwie kompletny zestaw. Ponieważ słuchawki opierają się na 50-mm przetwornikach, dźwięk powinien być całkiem niezły (fot. MSI)

Specyfikacja nowych słuchawek przedstawia się następująco:

Gniazdo3.5mm jack
Kabelpozłacany styk, kabel w oplocie / 2 metry długości
Przetworniki50 mm neodymowe
Czułość głośników96 dB ± 3 dB
Impedancja32 omów
Pasmo przenoszenia20 Hz ~ 40 kHZ
Rodzaj mikrofonuwielokierunkowy
Pasmo przenoszenia mikrofonu100 Hz ~ 10 kHZ
Czułość mikrofonu-40 dB ± 3 dB
Impedancja mikrofonu2.2k omów

Monitor dla graczy

Zakrzywione monitory to już stały trend wśród urządzeń dla graczy. Nic więc dziwnego, że nowy monitor MSI ma właśnie lekko wygięty profil. Optix MPG27CQ, bo tak nazywa się ten 27-calowy monitor, to model wyposażony w matrycę typu VA o rozdzielczości 2560 x 1440.

Jedno trzeba przyznać: MSI Optix MPG27CQ wygląda efektownie (fot. MSI)

Ponieważ to model skierowany do graczy istotnym parametrem jest czas reakcji matrycy. Ten w nowym MSI wynosi ledwie 1 ms, więc nie ma szans byśmy zaobserwowali tzw. smużenie. Jasność to 400 cd/m2, a kontrast wynosi aż 3000:1. Producent chwali się bardzo dobrym odwzorowaniem barw. Paleta sRGB ma być tu reprodukowana na poziomie 115 procent, a NTSC 100 procent. Monitor mogą więc docenić nie tylko gracze, ale i osoby zajmujące się fotografią.

Monitor obsługuje także FreeSync, więc docenią go posiadacze Radeonów… co jest o tyle niekonsekwentne, że zdecydowana większość komputerów MSI, a także gamingowe laptopy tego producenta, wyposażane są w karty graficzne z GPU NVIDII. Tyle, że G-Sync podniósłby wyraźnie cenę monitora.

Kolorowe LEDy to na szczęście nie jedyna “gamingowa” cecha nowego monitora MSI (fot. MSI)

Producent informuje także iż Optix MPG27CQ jest pierwszym monitorem, który współpracuje z oprogramowaniem SteelSeries GameSense. Dzięki niemu można skonfigurować widoczne na panelu przednim podświetlenie LED, by informowało ono o wydarzeniach w uruchomionej właśnie grze. Monitor ma trafić do sprzedaży w najbliższej przyszłości. Cena, niestety, pozostaje nieznana.

Cel? Pełne stanowisko gracza

Kolejne urządzenia wprowadzane przez MSI wydają się być elementem logicznej całości, konsekwentnie realizowanego planu. Tajwański producent ma oczywisty cel: dać graczom możliwość zbudowania pełnego stanowiska do gry, zbudowanego wyłącznie ze sprzętu MSI. Pozostaje czekać na specjalne biurko. Bo gamingowe fotele MSI, chociaż póki co wyłącznie na wydarzeniach dla graczy, ale już istnieją. | CHIP