Nowości od Qualcomma: szybsze Wi-Fi, platforma VR i sztuczna inteligencja

Pierwsze komputery i smartfony wyposażone w moduł Wi-Fi wspierający nowy, szybszy standard sieci 802.11ax pojawią się na rynku w tym roku i na początku 2019 roku. Bardziej zaawansowana wersja standardu Wi-Fi 802.11ac pozwoli na podwojenie szybkości połączenia jednocześnie zmniejszając ilość zużywanej energii o 67%.
Nowości od Qualcomma: szybsze Wi-Fi, platforma VR i sztuczna inteligencja

Standard 802.11ax to nie tylko większa przepustowość łącza. To przede wszystkim więcej urządzeń mogących działać jednocześnie z jednym access pointem. To świetna wiadomość dla, często przeciążonych, sieci firmowych i uczelnianych (fot. gsmarena.com)

Najnowszy mobilny procesor Qualcomma – Snapdragon 845 – otrzymał też referencyjny headset VR, który ma ukazać moc i potencjał układu. Chip ma bez problemu obsługiwać rozdzielczość 2K (120 FPS) na każde oko oraz śledzić pozycję użytkownika w pokoju na podstawie danych zbieranych z dwóch kamer. Dzięki układowi graficznemu Adreno 630 całość ma generować grafikę o 30% szybciej od poprzedniej platformy. Chip będzie także wspierał sześć stopni swobody (Degrees of Freedom) gwarantując pełny zakres ruchów.

Różnica między trzema, a sześcioma stopniami swobody (fot. gsmarena.com)

Qualcomm zamierza także przyspieszyć swoje układy wykorzystując nowy silnik sztucznej inteligencji. Neural Processing Engine (NPE), bo taką nazwę nosi to rozwiązanie, zadziała nie tylko na nowym Snapdragonie 845, ale też na modelach wcześniejszej generacji: 835, 660, a nawet  820. W zależności od układu, platforma NPE będzie wpływała na GPU, CPU czy będący częścią Snapdragonów procesor wektorowy Hexagon. System będzie ponadto wspierał zawarte w Androidzie 8.0 Oreo API Neural Network.

Nowa platforma sztucznej inteligencji wesprze procesory Qualcomma (fot. gsmarena.com)

Ponadto dowiedzieliśmy się, że Snapdragon 845 obsłuży Qualcomm Broadcast Audio, czyli rozwiązanie, które może bezprzewodowo przesyłać muzykę z jednego urządzenia do wielu głośników lub headsetów z, jak podaje producent, “niemal perfekcyjną synchronizacją”. Firma zaprezentowała także niewielki, bo mierzący zaledwie 4×4 mm układ QCS5100 dla bezprzewodowych słuchawek, który zmniejsza zużycie energii nawet o 65%.

Około 2020 roku producent planuje także wdrożyć na rynek komercyjny modemy 5G do autonomicznych samochodów. Platforma C-V2X ma zapewnić komunikację między pojazdami o wysokiej przepustowości i niskim opóźnieniu. Całość oparta będzie na paśmie 5,9 GHz, które jest zarezerwowane dla Inteligentnego Systemu Transportowego. | CHIP