PIERWSZE WRAŻENIA: Samsung Galaxy S9 i S9 Plus

W 2017 poznaliśmy Galaxy S8 i S8+, smartfony, które stanowiły ogromny krok naprzód nie tylko dla Samsunga, ale też dla całego rynku smartfonów. W tym roku pora na chwilę oddechu po rewolucji i spokojny rozwój – Galaxy S9 i S9+ oferują sporo zmian na lepsze, ale żadna z nich nie wywraca świata do góry nogami. Są wśród nich dwie, dla których naprawdę warto przesiąść się z wciąż świetnego S8 / S8+. I jedna funkcja, którą lepiej zaraz wyłączyć.
PIERWSZE WRAŻENIA: Samsung Galaxy S9 i S9 Plus

Wygląd i obudowa

To, co niemal się nie zmieniło, to wygląd. Nowe Galaxy są bliźniaczo podobne do zeszłorocznych modeli: futurystyczne, obłe bryły szkła i aluminium, ze starannie dobranymi krzywiznami sprawiającymi, że telefon wygląda jak gadżet z filmu science-fiction i w ramach pewnych granic narzuconych przez ogólny plan budowy różni się od wszystkich konkurentów. Piszę jednak, że nie zmieniło się “niemal” nic, bo przyglądając się bliżej można znaleźć kilka niewielkich, ale czasem znaczących różnic. Zaczniemy od najmniejszych, żeby przejść to tych bardziej istotnych, posługując się przykładem modelu S9+.

Pierwszą różnicą jest lekkie przesunięcie przycisku włączania, który znajduje się teraz kilka milimetrów wyżej, niż w S8+. To kosmetyka, o której wspominam dla porządku, podobnie jak odmienny wygląd osłony głośnika na dolnej krawędzie obudowy czy trochę jaśniejszy kolor metalowej ramki łączącej przód i tył obudowy. Zmianą, która zauważalnie wpływa na wygodę jest inne spasowanie przedniej tafli wygiętego szkła Gorilla Glass 5 z wykonaną z aluminium 7000 ramą. Szkło chowa się teraz o pół milimetra głębiej, przez co krawędź aluminium tworzy wystający rant, praktycznie niezauważalny, ale wyraźnie wyczuwalny pod palcami. Ma to dwa skutki. Z jednej strony, w pierwszej chwili powoduje uczucie dyskomfortu, jakby urządzenie było niedokładnie obrobione czy spasowane. Z drugiej jednak zapewnia dłoni zdecydowanie lepszy chwyt, którego często bardzo brakowało w obłej i całkowicie gładkiej bryle S8/S8+.

Ostatnią, ale niosącą najpoważniejsze konsekwencje różnicą jest przesunięcie czytnika odcisków palców z jego dotychczasowego miejsca po prawej stronie obiektywu tam, gdzie powinien był znajdować się od początku, czyli pod aparat fotograficzny. W ten sposób wreszcie użytkownicy będą mieli możliwość odblokowywania telefonu odciskiem palca bez skutkujących frustracją i zabrudzeniami obiektywu kilku nieudanych prób. To jedna z trzech największych i najważniejszych zmian wprowadzonych w nowych Galaxy. Mam nadzieję, że łączy się ze wzrostem skuteczności samego czytnika daktyloskopijnego, która w poprzednich modelach była dramatycznie niska – będziemy mieli okazję sprawdzić to dopiero w dłuższych testach.

Większy Galaxy S9+ wyposażony jest w obsługujący Mobile HDR ekran Super AMOLED o przekątnej długości 6,2″, a mniejszy Galaxy S9 w taką samą matrycę o przekątnej długości 5,8″. Obudowa obu wersji spełnia najbardziej rygorystyczną normę odporności na wodę i pył IP68, pozwalając bezpiecznie zanurzyć telefon na głębokość 1,5 m na czas do 30 minut. Co ciekawe, w przeciwieństwie do innych producentów (z których jeden “zasłynął” głośnym oświadczeniem, że mimo normy IP68 jego telefony należy traktować jakby nie były wodoodporne) Samsung uznaje uszkodzenia wynikające z zalania telefonu, jeśli jego kontakt z cieczą mieścił się w określonych wyżej granicach. Jak rozpoznawane są te parametry, tego producent nie zdradził.

Oba nowe Galaxy dostępne są w czterech kolorach: czarnym, szarym, niebieskim i lila-różowym. Każda wersja ma pokrytą kolorem tylną ścianę obudowy, podczas gdy jej elementy widoczne z przodu pozostają czarne.

Aparat: mechaniczna przysłona i Super Slow Motion zrobione dobrze

Od chwili wprowadzenia modelu S6, linia Galaxy mogła pochwalić się jednymi z najlepszych aparatów fotograficznych na rynku smartfonów. W obecnej sytuacji rynkowej jakoś wykonywanych zdjęć to jedna z ostatnich cech odróżniających flagowe smartfony najlepszych marek od konkurencji i uzasadniających ich nie raz dwa razy wyższą cenę. Nic więc dziwnego, że to właśnie ten element został najmocniej zmieniony.

Galaxy S9 i S9+ zostały wyposażone w aparat o naprawdę imponujących parametrach. Jego faktyczne możliwości będziemy mogli ocenić dopiero po solidnych testach, ale pierwsze wrażenia są bardzo obiecujące. Podstawą jest nowa matryca o rozdzielczości 12 Mpix wykorzystująca technologię Dual Pixel, czyli wykorzystująca do ustawiania ostrości za pomocą detekcji fazy 100% pikseli a nie tak jak w przypadku innych urządzeń zaledwie około 5%. Rozmiar piksela to imponujące 1,4 um, dzięki czemu matryca redukuje szumy nawet przy gorszym świetle. Aparat jest wyposażony w optyczną stabilizację, ale najważniejszą nowością jest obiektyw. Optyka głównego aparatu S9 i S9+ ma mechaniczną przysłonę, która może zostać ustawiona w pozycji F1.5 przy fotografowaniu w słabym oświetleniu lub F2.4 przy ostrym świetle. W trybie automatycznym zajmuje się tym oprogramowanie aparatu w sposób całkowicie przezroczysty dla użytkownika, a w trybie profesjonalnym możemy wartość przysłony wybrać samodzielnie, przy czym nie ma możliwości ustawienia żadnych wartości pośrednich.

Nowa matryca wyposażona jest we wbudowaną własną pamięć pełniącą rolę bufora, dzięki któremu możliwe jest obejście wąskiego gardła, jaki jest szybkość przekazywania rejestrowanych obrazów z czujników do pamięci stałej telefonu. Pamięć matrycy pozwala zarejestrować praktycznie równocześnie wiele klatek z różnymi ustawieniami: przy poziomie światła poniżej 50 luksów telefon wykorzystuje informacje z 12 takich obrazów do stworzenia jednego zdjęcia, oferując jakość nieosiągalną przy zrobieniu jednej fotografii.

Zdecydowanie rzadziej wykorzystywanym, za to dużo bardziej spektakularnym zastosowaniem szybkiej pamięci wbudowanej w matrycę jest tryb filmowania super slow motion. Po jego wybraniu kamera jest w stanie nagrać 0,2 sekundy materiału wideo z szybkością 960 klatek na sekundę (co daje 196 klatek), które odtworzone z normalną szybkością daje około 6 sekund filmu pokazującego świat niemal zatrzymany w ruchu. Taka funkcja aparatu nie jest nowa – jako pierwsze wprowadziło ją rok temu Sony w modelu Xperia XZ Premium – jednak w wykonaniu Samsunga jest ona o niebo wygodniejsza w użyciu, zaraz wyjaśnię dlaczego.

Użycie Super Slow Motiom możliwe jest na jeden z trzech sposobów. Pierwszy z nich to tak zwany tryb Single Take, w którym możemy w trakcie kręcenia “zwykłego” filmu wybrać jeden moment, w którym użyjemy spowolnienia czasu. To właśnie tak działa ta funkcja w Xperiach. W drugim, Multi Take, możemy nacisnąć przycisk spowalniania do 20 razy. Oba te tryby mają jednak bardzo poważną wadę: choć świetnie sprawdzając się przy “zatrzymywaniu” ruchu odbywającego się w sposób ciągły (jak lejąca się woda czy kręcące się koło samochodu), to żeby uchwycić cokolwiek co pojawia się w kadrze i zaraz z niego znika albo trwa bardzo krótko (przelatujący ptak, wystrzeliwujący korek szampana, pękający balon) trzeba mieć refleks Jedi. Trzeba zdążyć z naciśnięciem przycisku spowalniania w to właściwe, jedyne 0,2 sekundy, a to bardzo, bardzo mało czasu. W praktyce, próby złapania takiego zjawiska na Xperii kończyły się często frustracją i złością. Samsung ma na to pomysł. Trzeci tryb, nazwany Auto Take, wykorzystuje rozpoznawanie obrazu do wykrycia pojawienia się w kadrze ruchomego obiektu i samoczynnie uruchamia superszybkie nagrywanie. Dokładnie na to czekaliśmy, brawo Samsungu! Filmy Super Slow Motion kręcone są w rozdzielczości 720p a system Galaxy S9 / S9+ pozwala wykorzystać je jako tapetę ekranu blokady, albo zapisać jako GIF i wstawić gdzie tylko nam się podoba.

Tu pojawia się różnica pomiędzy większym Galaxy S9+ a mniejszych Galaxy S9. O ile drugi z nich ma zamontowany z tyłu tylko opisany powyżej aparat, o tyle pierwszy otrzymał jeszcze jeden: wyposażony w matrycę 12 Mpix, stabilizowany optycznie, ze stałą przysłoną F2.4 i pikselami światłoczułymi wielkości 1,22 um. Oprogramowanie telefonu wykorzystuje go do zasymulowania mechanicznego zoomu x2, a także uzyskania efektów rozmycia.

Oprogramowanie: Ruchomy awatar i nowy sposób na (nie) bezpieczeństwo

Najnowsze flagowce Samsunga wyposażone są oczywiście w świeżutką wersję Androida Oreo, jednak prócz związanych z tym funkcji i możliwości pojawiają się w nich dwie nowości: jedna zabawna i jedna potencjalnie niebezpieczna.

Pierwszą z nich są ruchome, animowane awatary. Po przeprowadzeniu prostej procedury, na podstawie zrobionej fotografii oprogramowanie tworzy naszego rysunkowego awatara. Trzeba przyznać, że automat w większości przypadków całkiem trafnie oddaje charakterystyczne cechy twarzy użytkownika – nie na tyle trafnie, żeby każdy bez podpowiedzi poznał z kim ma do czynienia, ale wciąż lepiej, niż wielu ulicznych karykaturzystów. Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z wyniku, możemy samodzielnie zmienić część cech, bardziej upodabniając awatar do siebie, lub naszego o sobie wyobrażenia. Gotowy awatar może być animowany na żywo na podstawie mimiki naszej twarzy, a efekty możemy zapisywać w postaci GIF-ów i wysyłać do znajomych czy używać w dowolnym komunikatorze – nie ma to zbyt wiele praktycznych zastosowań, ale to całkiem fajna zabawa.

Kolejną nowością jest nowy sposób biometrycznego odblokowywania telefonu. Tryb nazwany Inteligentnym Skanowaniem wykorzystuje skaner tęczówki oraz mechanizm rozpoznawania twarzy, żeby wyeliminować sytuacje, kiedy z powodu noszonych okularów przeciwsłonecznych albo niedostatecznego oświetlenia nie zadziałałaby któraś z tych metod zastosowana samodzielnie. Ostateczny wyrok na temat bezpieczeństwa tej metody wydamy po szczegółowych testach, jednak póki co jej używanie wydaje się bardzo złym pomysłem. Inteligentne skanowanie łączy metodę o wysokim poziomie bezpieczeństwa (skan tęczówki) z nie będącym w ogóle poważnym zabezpieczeniem rozpoznawaniem twarzy, które da się oszukać za pomocą zdjęcia. Problem w tym, że niestety, łączy je jako metody alternatywne: jeśli z jakiegoś powodu nie powiedzie się skanowanie tęczówki, zadziała rozpoznawanie twarzy i na odwrót. Oznacza to, że cała metoda jest tylko tak bezpieczna, jak jej najsłabsze ogniwo, a więc nie chroni praktycznie wcale. Tak jak pisałem, te wnioski opieram na zaledwie dwugodzinnym kontakcie z telefonem i mogą się one zmienić kiedy przetestujemy S9 lub S9+ naprawdę gruntownie, nie mniej jednak nie wygląda na to, żeby rozpoznawanie twarzy użyte w Inteligentnym Skanowaniu miało jakiekolwiek dodatkowe, bardziej zaawansowane mechanizmy, niż mechanizm znany z S8 / S8+.

Wnioski

Przy cenie ustalonej na poziomie 3599 zł za Galaxy S9 i 3999 zł za Galaxy S9+ kupno któregoś z flagowców Samsunga dla większości z nas nie będzie raczej działaniem pod wpływem impulsu. Dla osoby z ograniczonym budżetem, w sytuacji, kiedy nowe Galaxy różnią się od swoich poprzedników raczej szczegółami, niż ważnymi elementami wyposażenia, o sensie wydania pieniędzy zadecydują szczegółowe testy aparatu fotograficznego, który jest najważniejszą nowością tegorocznej linii S. Jeśli jakość zdjęć uzyskiwanych dzięki nowej, mechanicznej przysłonie, podwójnemu fizycznemu zoomowi oraz buforowi matrycy nie będzie wyraźnie wyższa, niż w przypadku S8 / S8+, pewnie rozsądniej będzie wybrać zeszłoroczny model za 1000 zł mniej.

Dla kogoś, kto nie musi się przejmować stanem konta, wybór jest oczywisty: S9 i S9+ na podstawie pierwszych wrażeń zapowiadają się na najlepsze smartfony na rynku. | CHIP