Samsung wyprodukował najpojemniejszy SSD na świecie – 30 TB

Samsung wraz z zaprezentowaniem nośnika Samsung SSD PM1643, koreański potentat branży półprzewodnikowej pobił własny rekord, osiągnięty ok. 2 lata temu. Wtedy inżynierowie Samsunga zaprezentowali nośnik SSD o pojemności 15,36 TB, co zdaniem producenta wówczas również było rekordowym osiągnięciem jeżeli chodzi o pojemność pojedynczego nośnika SSD.
Samsung wyprodukował najpojemniejszy SSD na świecie – 30 TB

Nowy, rekordowy nośnik SSD Samsunga imponuje nie tylko pojemnością, wynoszącą dokładnie 30,72 TB, ale również wydajnością. Sekwencyjny odczyt danych wg informacji producenta odbywa się w tym urządzeniu z prędkością 2100 MB/s, natomiast zapis: 1700 MB/s.

SSD Samsung PM1643
Nośnik SSD Samsunga, model PM1643 o imponującej pojemności 30,72 TB (fot. Samsung)

Pojemność nowego SSD Samsunga to zasługa nowych tzw. pionowych układów 512 GB 3D NAND flash. To chipy o połowę mniejsze od zaprezentowanego w ubiegłym roku układu 3D NAND flash o pojemności 1 TB. Budując nośnik o tak dużej pojemności Samsung udowadnia, że masowa produkcja tak pojemnych układów pamięci flash jest jak najbardziej w jego zasięgu. A gdyby hipotetycznie przyjąć, że model PM1643 byłby zbudowany z tych największych układów 1 TB-jtowych, to tym samym nośnik teoretycznie dysponował by pojemnością 60 TB. Cóż, być może Samsung pozostawił sobie furtkę do ustanowienia kolejnego rekordu. | CHIP