Sonda New Horizons pobiła rekord Voyagera 1

NASA poinformowała, że rekordowe zdjęcie New Horizons wykonała 5 grudnia 2017 roku. Zdjęcie przedstawia gromadę gwiazd, potocznie nazywaną “Studnią Życzeń”. Obiekt znajduje się ok. 1300 lat świetlnych od Ziemi. Sonda New Horizons pobiła też inny rekord – 9 grudnia operatorzy NASA wykonali zdalny manewr, znajdując się jak do tej pory najdalej od sterowanego obiektu. Teraz sonda New Horizons skieruje się w stronę planetoidy MU69 poruszającej się w Pasie Kuipera. Ma się do niej zbliżyć pod koniec roku, aby 1 stycznia 2019 zrobić zdjęcie i po raz kolejny pobić rekord, tym razem własny.
Sonda New Horizons pobiła rekord Voyagera 1

5 grudnia 2017 roku sonda New Horizons zrobiła zdjęcie “Studni Życzeń” (fot. NASA)

Wcześniejszy rekord należał do Voyagera 1. Sonda w 1990 roku zrobiła zdjęcie Ziemi z odległości 6,06 miliarda kilometrów. Z tak dużej odległości nasza planeta wygląda jak “jasna niebieska kropka”. Było to jedno z 60 zdjęć wykonanych przez Voyagera, który obrócił kamerę w stronę Układu Słonecznego. Po tym wydarzeniu Voyager wyłączył kamery. Przez ostatnie 27 lat żadna sonda kosmiczna nie robiła zdjęć tak daleko od Ziemi.

Pierwotnym celem New Horizons było zbadanie Plutona i jego księżyca Charona. Dzięki zdjęciom z New Horizons zobaczyliśmy ich powierzchnie. W trakcie misji odkryte zostały też cztery nowe księżyce Plutona. Po wykonaniu tej misji NASA wyznaczyła nowe cele dla sondy. Statek ma teraz fotografować obiekty z pasa Kuipera. Aby tego dokonać, na czas podróży sonda jest przełączana w tryb oszczędzania energii. Dzięki temu będzie mogła znacznie dłużej fotografować dalekie obiekty Układu Słonecznego niż cztery poprzednie sondy, które wysłano w przestrzeń międzygwiezdną. | CHIP