Sztuczna inteligencja usunie propagandę terrorystów z sieci

Narzędzie stworzyła firma Data Science we współpracy z brytyjskim rządem. Większość dużych portali internetowych takich jak Facebook, Twitter, czy YouTube już ma opracowane odpowiednie narzędzia do automatycznego usuwania kontrowersyjnych treści. Jednak służby chcą się zająć także mniejszymi serwisami takimi jak Vimeo, Telegraph i pCloud. W zeszłym roku terroryści korzystali z 400 różnych serwisów do publikowania treści propagandowych.
Isis Street at 13th

Isis Street at 13th

Sztuczna inteligencja zablokuje propagandę terrorystów z DAESH (fot. Day Donaldson)

Sztuczna inteligencja nauczyła się rozpoznawać materiały tworzone przez terrorystów na podstawie 1000 nagrań. Narzędzie jest na tyle skuteczne, że na milion rozpoznanych nagrań, tylko 50 będzie wymagało dodatkowej weryfikacji ze strony służb. Automatyzacja tego procesu znacznie odciąży funkcjonariuszy, którzy będą mogli skupić się na innych zadaniach. Jednocześnie narzędzie znacząco utrudni zadanie terrorystom.

Walką z terroryzmem w sieci zajmuje się również Google. W zeszłym roku pisaliśmy w CHIP-ie o projekcie Jigsaw. Podobnie jak narzędzie brytyjskich służb, program stworzony przez think tank Alphabetu wykrywa nagrania nawołujące do terroryzmu. Jednocześnie twórcy rozwiązania stosują ciekawą metodę. Filmy zawierające nieodpowiednie treści zastępowane są nagraniami obnażającymi ideologię. W ten sposób chcą odwieść osoby szukające informacji na temat DAESH od zejścia na złą drogę. | CHIP