Sztuczna inteligencja zwalcza mafię i handel ludźmi

Emily Kennedy otrzymała nagrodę “Mother of Invention” (z ang. Matki Wynalazków) i 50 tys. dol. za stworzenie aplikacji TraffickJam przez jej firmę Marinus Analytics. Celem firmy jest pomoc policji w odnajdowaniu zaginionych i porwanych osób. Marinus Analytics opracowała program TrafficJam, wykorzystujący sztuczną inteligencje, który dzięki błyskawicznej analizie dużej liczby danych znacząco poprawia skuteczność służb zwalczających handel ludźmi. Dzięki TrafficJam policjanci mogą szybko porównywać zdjęcia poszukiwanych osób (zaginionych lub porwanych) ze zdjęciami umieszczanymi np. w ogłoszeniach dotyczących usług seksualnych. Odrażającą praktyką jest bowiem porywanie ludzi (szczególnie młodych kobiet i dzieci), by uczynić z nich seksualnych niewolników. Zdjęcia ofiar często trafiają na szemrane strony, oferujące usługi seksualne. Wcześniej policjanci musieli ręcznie porównywać takie zdjęcia. Co jest procesem wolnym i mało efektywnym. Jeden z kalifornijskich detektywów, korzystających z TrafficJam, cytowanych na stronie firmy powiedział, że program w 10 sekund odnalazł poszukiwaną osobę, co jemu nie udało się wcześniej przez 8 godzin.
Sztuczna inteligencja zwalcza mafię i handel ludźmi

Amerykanka pracuje nad programem od 2011 roku. TrafficJam powstał jako projekt naukowy na Instytucie Robotyki Uniwersytetu Carnegie Mellon. Nieco wcześniej, jako nastolatka Kennedy odwiedziła wschodnią Europę i za serce chwycił ją widok dzieci zmuszanych do pracy przez rosyjską mafię. Z tego powodu założyła firmę, która od 2013 roku współpracuje ze służbami. Dziś sztuczna inteligencja Marinus Analytics pomaga policji w 11 krajach.

Emily Kennedy otrzymała nagrodę “Matki Wynalazków 2018” (fot. Toyota)

“Mother of Invention” to nagroda przyznawana kobietom biznesu ze Stanów Zjednoczonych przez Toyotę. Koncern wspiera rozwiązania i pomysły poprawiające życie w globalnym społeczeństwie. Firma przyznała już łącznie milion dolarów 20 Amerykankom, które zmieniają świat dzięki nieszablonowym pomysłom. Wśród nagrodzonych w ostatnich latach pomysłów znalazły się między innymi zasilane energią słoneczną latarnie i ładowarki, które są przydatne w trakcie klęsk żywiołowych, a także aplikacja mobilna z bonami żywnościowymi dla ubogich. | CHIP