Wyciekły informacje o procesorach IceLake-U i Core i3-8121U

Po udanych Iris i Iris Pro właściwie nie doczekaliśmy się kolejnego skoku wydajnościowego w układach graficznych Intela. iGPU tego producenta przyrównane np. do najnowszych Ryzenów z układami graficznymi Radeon Vega wypadają, mówiąc delikatnie, bardzo słabo. W portfolio Intela są takie procesory jak Kaby Lake G, które wykorzystują układy graficzne AMD. Jednak wydaje się dość oczywiste, że firma z Santa Clara będzie starała się stworzyć procesory z silnym iGPU za pomocą własnej, a nie zapożyczonej technologii. Taki jest CPU oznaczony w bazie popularnego programu SiSoftware Sandra jako IceLake-U. Dostrzeżono tam także inny procesor, Core i3-8121U.
Wyciekły informacje o procesorach IceLake-U i Core i3-8121U

Zrzut ekranu z bazy SiSoftware Sandra. Wygląda na to, że IceLake jest już w dość zaawansowanej fazie testów (graf. SiSoftware Sandra)

IceLake-U współpracuje z pamięciami DDR4 (niestety, najwyraźniej DDR5 to jeszcze daleka przyszłość). Procesor należy do rodziny niskonapięciowych CPU (U) i generacji określonej jako Ice Lake. Najwięcej jednak wiemy o układzie graficznym. GPU tego procesora widnieje jako UHD Graphics 11. Dla porównania, GPU znajdujące się w procesorach Kaby Lake i Coffee Lake należą do generacji 9.5. Liczba jednostek wykonawczych zintegrowanej karty graficznej to 48 (co przekłada się na 384 shadery). To tyle ile w układach Iris Pro. Bazowa częstotliwość układu graficznego ma wynieść 600 MHz. Na tę chwilę więcej niestety nie wiadomo. Zwłaszcza, że po samych wynikach widać, że egzemplarz testowy układu (tzw. engineering sample) nie jest jeszcze w 100 procentach gotowy.

Drugą z wypatrzonych ciekawostek procesorowych Intela jest Core i3-8121U. Ten mobilny układ został zauważony w bazie Geekbench. Ciekawe, że jest on jednostką wykonaną w litografii 10 nm, a co za tym idzie należy do rodziny Cannon Lake. Jednocześnie nazwa procesora nie pozostawia złudzeń: układ znajdzie się w generacji oznaczonej numerem 8. Intel “nieco” miesza. W ramach 8 generacji procesorów Core znajdą się bowiem także jednostki Cannon Lake, a przecież już teraz są w niej i Kaby Lake R i Coffee Lake.

Nowy CPU z pewnością nie jest demonem prędkości, ale to tylko i3 klasy U. Kluczowe znaczenie w tym wypadku będzie miał stosunek wydajności do zużywanej energii (fot. Wccftech)

Nowy CPU jest jednostką dwurdzeniową i czterowątkową, wyposażoną w 4 MB pamięci cache L3. Częstotliwość pracy procesora to 2,2 GHz przy czym nie jest on wyposażony w tryb Turbo Boost. Do premiery zapewne zostało jeszcze nieco czasu. Prawdopodobne jednak Intel, przyciśnięty nieco zarówno postępami rywala, jak i problemami związanymi z lukami bezpieczeństwa, będzie dążył do jak najszybszego wprowadzenia kolejnych, bezpiecznych już serii procesorów. Z tego powodu powinniśmy się spodziewać przyspieszonej premiery Cannon Lake’ów. | CHIP