5 dystrybucji Linuxa do zadań specjalnych

Oparty na Debianie Kali Linux jest przeznaczony szczególnie dla osób, które chcą przeprowadzać tzw. testy penetracyjne. Domyślnie zainstalowano w nim ponad 600 programów przydatnych między innymi do monitorowania sieci. W tym Wireshark do analizowania pakietów, łamacz haseł John the Ripper, służący do skanowania portów Nmap, czy oparty na projekcie Metasploit Armitage.
5 dystrybucji Linuxa do zadań specjalnych
Kali Linux to następca BackTracka (graf. Kali Linux)

1. Kali Linux

Najnowszą wersję 2018.1 można pobrać ze strony projektu.

 

Parrot Security OS sprawdza się szczególnie do sprawdzania bezpieczeństwa usług w chmurze (graf. Parrot Security OS)

2. Parrot Security OS

Dystrybucja szczególnie przyda się do testowania zabezpieczeń usług w chmurze. Podobnie jak Kali Linux, znajdziemy w nim przydatne narzędzia do monitorowania sieci. Parrot Security OS jest oparty na Debianie, a jego twórcy szczególną uwagę skupiają na prywatności. Od razu po instalacji znajdziemy w nim również skonfigurowane środowisko programistyczne. Dostępna jest również wersja desktopowa bez zaawansowanych narzędzi, a także edycja przeznaczona do budowania internetu rzeczy.

Parrot Security OS dostępny jest do pobrania w kilku wersjach.

 

CentOS to rozwijana przez społeczność wersja Red Hata przeznaczona dla serwerów (graf. CentOS)

3. CentOS

CentOS jest powszechnie stosowany w centrach danych. Community Enterprise Operating System to tworzona przez społeczność bezpłatna alternatywa dla komercyjnego Red Hat Enterprise Linux. Firma Red Hat od 2014 roku wspiera finansowo przedsięwzięcie. Co prawda platforma oparta jest na RHEL, jednak pracujący nad nią zespół jest całkowicie niezależny.

Aktualną wersję CentOS można pobrać ze strony projektu.

 

Raspbian to wersja Debiana zoptymalizowana pod komputery Raspberry Pi (fot. Raspberry Pi)

4. Raspbian

Jak sama nazwa wskazuje, jest to specjalnie przygotowana dystrybucja Debiana dla mikrokomputerów edukacyjnych Raspberry Pi. Wykorzystuje środowisko graficzne PIXEL, które jest zmodyfikowanym LXDE. W systemie operacyjnym zainstalowany jest program Mathematica i specjalna wersja gry Minecraft o nazwie Minecraft Pi. Raspbian jest co prawda zoptymalizowany do działania na platformie Raspberry Pi, ale można też pobrać wersję na komputery klasy PC i Mac.

Raspbiana można pobrać ze strony Raspberry Pi.

 

Ubuntu Core łączy urządzenia internetu rzeczy (graf. Ubuntu)

5. Ubuntu Core

System operacyjny wspierany przez firmę Canonical doczekał się wielu wersji. Obok tych najbardziej znanych, przeznaczonych na desktopy, stworzono także wersję do budowania internetu rzeczy. Ubuntu Core pozbawiony jest interfejsu graficznego i wykorzystuje system pakietów o nazwie Snaps. Celem systemu jest zapewnienie komunikacji pomiędzy poszczególnymi urządzeniami w sieci. Jest stosowany między innymi w dronach, czujnikach montowanych w samochodach i inteligentnych budynkach.

Ubuntu Core udostępniony jest na stronie obok innych wersji. | CHIP