713 mln złotych Polacy są winni firmom telekomunikacyjnym

Według danych Krajowego Rejestru Długów zaległości klientów wobec operatorów komórkowych przekraczają 713 mln zł. Największy dług jednej osoby to 200 tys. zł W długi wpadają najczęściej ci klienci, którzy chcąc mieć atrakcyjny smartfon podpisują umowę na regularne doładowania, a następnie nie zasilają konta i nie spłacają też sprzętu.

Na długi klientów telekomów, figurujące  w Krajowym Rejestrze Długów, składają się: typowe abonamenty, doładowania, raty za sprzęt elektroniczny i kary za niewywiązywanie się z umowy.

Do windykacji trafiają najczęściej zobowiązania za niezapłacone doładowania. Klienci decydują się na telefon na kartę z comiesięcznym uzupełnieniem konta w kwocie 30-50 złotych. Okazuje się, że podpisują taką umowę tylko po to, aby dostać dobry smartfon. Widać to po tym, że po zawarciu umowy nie robią już ani jednego doładowania. Są też tacy, którzy z gruntu lekko podchodzą do takich zobowiązań. Wiedzą, że nie będą w stanie wywiązać się z umowy, ale liczą, że im się upiecze. Później na etapie windykacji mówią nam, że to tylko 30 złotych, więc sądzili, że nikt się nie upomni. Do tego dochodzi jeszcze kara za zerwanie umowy i w ten sposób zbiera się tysiąc złotych do spłaty. A to już kwota mocno odczuwalna w domowym budżecie – powiedział Jakub Kostecki, Prezes Zarządu Kaczmarski Inkasso, w informacji przygotowanej przez KRD>

Na początku marca tego roku w rejestrze KRD znalazło 275 tys. osób, których łączne zobowiązania wobec operatorów telekomunikacyjnych wyniosły ponad 713 mln złotych.  Średnio jest to więc 2,6 tys. zł na dłużnika. Nieodmiennie przypomina się w takim przypadku przysłowie: “że pożycza się cudze, ale oddaje własne”. I najwyraźniej nie wszystkim klientom takie rozwiązanie pasuje.

SAMSUNG DIGIMAX A403