Będą 3 nowe NUC-i Intela – z procesorami Gemini Lake

Modele oznaczone jako NUC7CJYH i NUC7PJYH oraz NUC7CJYS pojawiły się na stronie Intela. Najpierw dane o nich znalazły się w dokumencie technicznym producenta. Dwa pierwsze to tradycyjnie już dla serii NUC (Next Unit of Computing), komputery typu “barebone” (ang. chudzielec) – kupujemy je jako maszyny, do których należy dołożyć, wedle własnego uznania, pamięci RAM i nośniki danych. Trzeci to kompletny system, bedący uzupełnionym o brakujące podzespoły pierwszym modelem, czyli NUC7CJYH. Co znajdziemy wewnątrz?
Będą 3 nowe NUC-i Intela – z procesorami Gemini Lake

ProcesorIntel Celeron J4005 (2 rdzenie / 2 GHz / 2,7 GHz / 4 MB)
Intel Pentium Silver J5005 (4 rdzenie / 1,5  GHz / 2,8 GHz Turbo / 4 MB)
Układ graficznyIntel HD Graphics 600Intel HD 605
Pamięć RAMDo 8 GB DDR4-2400 SoDIMM
Do 8 GB DDR4-2400 SoDIMM
Nośniki danych1 nośnik 2,5″ SATA III
1 nośnik 2,5″ SATA III
ChłodzeniePasywnePasywne
SiećGigabit Ethernet + Wi-Fi 802.11 ac
Gigabit Ethernet + Wi-Fi 802.11 ac
Gniazda USB4 x USB 3.04 x USB 3.0
Wyjścia video2 x HDMI2 x HDMI

Oczywiście żaden z tych komputerów nie będzie szczególnie wydajny, ale też nie w tym celu powstają NUC-i. No dobrze, istnieje wprawdzie Hades Canyon, ale pełni on raczej rolę wyjątku. Najważniejsze w przypadku NUC-ów jest niskie zużycie energii. A ponieważ platforma Gemini Lake ma wiele usprawnień względem poprzednich wersji, wydajność nowych urządzeń wystarczy do prostych zadań, ale też np. do oglądania filmów w wysokiej jakości. Układ graficzny procesorów Gemini Lake radzi sobie z 10-bitowymi kodekami wideo, obsługując jednocześnie HDMI 2.0.

Premierowy NUC wizualnie bardzo przypomina poprzednie modele (graf. Intel)

To co niestety należy uznać za wadę najnowszych modeli, to brak choćby jednego slotu M.2. Szkoda, bo tym samym jedynymi nośnikami, jakie możemy podłączyć są 2,5-calowe dyski SATA III. Niemniej jednak te urządzenia są interesującą propozycją dla klientów korporacyjnych. Podobnie jak poprzednie wersje, nowe miniPC Intela sprawdzą się np. na stanowiskach obsługi klienta, gdzie na większe komputery często jest za mało miejsca. | CHIP