Coffee Lake zadziała również na płytach z chipsetami 100/200

Gniazdo LGA 1151 jest wykorzystywane przez Intela od momentu debiutu układu Intel Core o kodowej nazwie Skylake, czyli od 2015 roku. Wtedy też na rynku pojawiły się płyty główne z chipsetami intelowskimi z serii 100 i 200 przeznaczone właśnie do tych układów. Wraz z debiutem procesorów Intel Core ósmej generacji (m.in. Coffee Lake) Intel pozostawił ten sam typ gniazda (LGA 1151), ale jednocześnie zastrzegł, że nowszy procesor nie zadziała w starszych płytach z serii 100/200. Intel wyjaśnił to tym, że w nowszych układach więcej pinów jest wykorzystywanych do dostarczania energii, co jest niezbędne w przypadku sześciordzeniowych CPU Intela.
Intel Core Coffee Lake
Intel Core Coffee Lake

Niemniej wielu pasjonatów nie ufa zapewnieniom producentów i chcą sami sprawdzić faktyczne możliwości danego układu. Grupa użytkowników, pasjonatów moddingu, działających na forum Win-Raid udowodniła, że Intel wprowadza użytkowników w błąd twierdząc, że Coffee Lake’a nie da się uruchomić na płycie głównej z chipsetem 100/200. Niestety, aby Intel Core ósmej generacji zadziałał na starszych płytach głównych wymagane są działania wykraczające poza standardowe czynności konserwacyjne wykonywane przez przeciętnego użytkownika komputera.

bios zmodowany Coffee Lake
Zmuszenie Coffee Lake’a do działania na starszych płytach wymaga znacznych modyfikacji BIOS-u starszych płyt głównych (fot. win-raid.com).

Modderzy dodali mikrokod procesora Coffee Lake, odpowiedni sterownik UEFI GOP oraz dodatkowo zmodyfikowali BIOS płyty głównej, ale uzyskany efekt nagrodził wysiłek. Udało się uruchomić procesor Coffee Lake na starszych płytach głównych i całość działała stabilnie. Niemniej Intel nie wprowadził w błąd użytkowników informując o wyższych wymaganiach energetycznych sześciordzeniowych wersji Coffee Lake.

Modderzy w swoich działaniach wykorzystali czterordzeniowy układ Intel Core i3-8100. Choć jest to Coffee Lake, to jednak nie jest to sześciordzeniowy model. W opublikowanym na rzeczonym forum przewodniku instruującym jak wykonać stosowne modyfikacje autorzy wpisu zastrzegają, że nie zaleca się używania zmodyfikowanych BIOSów z układami Intel Core i5 i i7 właśnie z powodu wyższych limitów mocy. | CHIP.