Cztery nowe, tanie procesory Intela

Cztery nowe jednostki Intela to przedstawiciele rodzin Celeron G i Pentium Gold. Wszystkie z nowości bazują oczywiście na architekturze Coffee Lake i należą przy tym do najniższej półki cenowej. Procesory te pojawiły się już wcześniej w dużym przecieku pod koniec stycznia. 
Cztery nowe, tanie procesory Intela

Nowe procesory z rodziny Celeron G trafią tak, gdzie ich poprzednicy: do najmniej wymagających użytkowników.

Celerony, które pojawiły się w ofercie Amazona jeszcze przed swoją premierą to modele Celeron G4900 i G4920. Pierwszy z nich to dwurdzeniowa jednostka taktowana 3,1 GHz, bez wsparcia dla Hyper Threading. Jego TDP określono na 54 W. Mocniejszy z nowych Celeronów różni się wyłącznie częstotliwością, wynoszącą 3,2 GHz. Obydwa procesory wykorzystują podstawkę LGA 1151. Ich cena nie powinna przekroczyć 200 złotych.

Nowe procesory Pentium mają wysokie częstotliwości pracy i obsługują HT. Jednakże dziś dwa rdzenie to naprawdę niewiele.

Pentium G5500 i G5600 to nowości w rodzinie procesorów Pentium Gold. Niegdyś flagowa marka Intela obecnie dotyczy tańszych procesorów i takimi właśnie są nowe jednostki Intela. W przeciwieństwie do Celeronów, nowe Pentium radzą sobie lepiej z większą liczbą wątków. Wyposażone są bowiem w obsługę Hyper Threading. G5500 jest przy tym taktowany 3,8 GHz, a G5600 o 100 MHz więcej. TDP obu jednostek wynosi 54 W.

Cena zapewne będzie kluczowa dla ewentualnego sukcesu procesorów G5500 i G5600. Intel z całą pewnością nie będzie chciał przekroczyć 100 dolarów za sztukę. Jeśli nawet cena wyniesie 99 dolarów, to przełoży się to na około 350 złotych. Ich bezpośrednią konkurencją może być zatem nieznacznie tylko droższy AMD Ryzen 2200G, a to naprawdę poważny rywal. | CHIP