lytro

Google kupuje Lytro za 40 milionów dolarów?

Fot. Cnet.com
Według nieoficjalnych informacji gigant internetowy planuje przejąć Lytro, firmę, która zajmuje się rozwiązaniami z zakresu mobilnej fotografii i przetwarzania obrazu. Nowoczesne technologie Lytro będą mogły znaleźć zastosowanie w smartfonach Google Pixel słynących z bardzo dobrej optyki oraz goglach VR/AR.

Transakcja nie doszła jeszcze do skutku, ale według źródeł serwisu TechCrunch wkrótce Google powinno wystosować komentarz w tej sprawie. Nieoficjalnie mówi się, że firma przejmie Lytro za 40 milionów dolarów, ale inne źródła mówią o 25 milionach dolarów. Chodzą też pogłoski, że Lytro złożyło ofertę sprzedaży Facebookowi i Apple, ale nie byli oni zainteresowani. W 2017 roku Lytro było wyceniane na 360 milionów dolarów – firmie udało się także pozyskać 200 milionów od zewnętrznych inwestorów. Tak niska cena sprzedaży jest zatem dość dziwna i może świadczyć o złej kondycji finansowej tego startupu.

Lytro zabłysło w 2011 roku wprowadzeniem na rynek pierwszego kompaktowego aparatu, który pozwalał na zmianę ostrości po wykonaniu zdjęcia dzięki autorskiej technologii przechwytywania promieni słonecznych. Trzy lata później pojawiła się udoskonalona wersja urządzenia, Lytro Illum, która mimo dobrych parametrów nie odniosła komercyjnego sukcesu. W ostatnim czasie firma skupiła się na rozwiązaniach związanych z wirtualną rzeczywistością.

Google mogłoby wykorzystać osiągnięcia Lytro w dwóch kwestiach. Po pierwsze, udoskonalić aparaty w Pixelach, które choć znajdują się w ścisłej czołówce najlepszych smartfonów do mobilnej fotografii, to wciąż spychane są z piedestału przez Samsunga. Po drugie zaś Google mogłoby wykorzystać 59 patentów Lytro dotyczących technologii Light Fields zapewniającej bardziej immersyjne doświadczenie VR w swoich goglach Daydream View lub w nowym headsecie opracowanym z myślą o takim rozwiązaniu. Lytro nie brakowało pomysłów ani utalentowanych ludzi, ale do tej pory żaden z ich wynalazków nie został spopularyzowany. Być może pod skrzydłami Google firma zaprezentuje swój prawdziwy potencjał. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.