Intel wprowadza nowe SSD Optane 800P

Nowe intelowskie SSD Optane 800P to moduły w formie nośników M.2, korzystające z magistrali PCIe X2 NVMe. Niby nic nadzwyczajnego, ale jak to często bywa, diabeł tkwi w szczegółach. Producent chwali się przede wszystkim bardzo wysoką wydajnością nośników Optane 800P w zadaniach, które bywają dla większości dysków najtrudniejsze: operacjach na dużej liczbie małych plików. Dostępne pojemności to 58 GB i 118 GB. Na tę chwilę Optane 800P występują jedynie w formie kości M.2 2280 i nie wiadomo nic na temat tego, by miały pojawić się też jako moduły krótsze (2260 czy 2240).
Intel wprowadza nowe SSD Optane 800P

Linia dysków Optane doczekała się nareszcie bardziej typowego nośnika M.2 (fot. Intel)

Optane pierwotnie pojawiły się jako dość nietypowe nośniki SSD. Ich zadaniem nie było bowiem przechowywanie danych jako kolejny z dysków logicznych. Intel Optane Memory miały, i mają nadal, działać jako bardzo szybki nośnik wspomagający główny, często talerzowy dysk twardy. W efekcie komputer, który ma powolny dysk magnetyczny i właśnie moduł Intel Optane Memory, pracuje znacznie wydajniej. Może nie tak wydajnie, jak w sytuacji, gdy jego głównym dyskiem był SSD, ale zysk w porównaniu z samym nośnikiem talerzowym jest znaczący. Później linię Optane uzupełniły superszybkie Optane 900P, stosowane głównie w stacjach roboczych oraz najwydajniejszych komputerach gamingowych. To już nośniki pełniące bardziej “normalną” rolę dysku, a więc służące do przechowywania danych. Podobną rolę będą spełniały nowe Optane 800P.

Intel SSD Optane 800P ma być nośnikiem, który nie zastąpi ani Optane Memory, ani Optane 900P (fot. Intel)

Trzeba przyznać, że dane, które podaje Intel są bardzo obiecujące. Według producenta Optane 800P wprawdzie cechuje się rewelacyjnymi odczytami i zapisami sekwencyjnymi (1450 MB/s i 640MB/s) ale przede wszystkim pokazuje siłę w zadaniach opartych o małe pliki. 250 000 IOPs (operacji wejścia/wyjścia na sekundę) przy odczycie losowych plików 4KB w czterech wątkach (QD4) i 140 000 IOPs przy zapisie to bardzo mocny wynik.

Największa różnica na korzyść SSD 800P ma pojawiać się przy niewielkiej liczbie jednoczesnych zadań (fot. Intel)

Jednocześnie Intel przekonuje, że nowe Optane 800P mogą stawać w szranki z topowymi SSD NVMe i wygrywać. Tu do gry wchodzi kwestia jednoczesnego przetwarzania operacji na dysku w różnych wątkach.

Nowy nośnik Intela prezentuje się całkiem ciekawie. Jednocześnie prawdziwą wydajność będziemy mogli określić dopiero, kiedy sami poddamy go testom (fot. Intel)

I to właśnie tam gdzie operacje odbywają się na 1 lub dwóch wątkach (QD1, QD2) nowe nośniki Intela mają wykazywać większą wydajność niż konstrukcje konkurencyjne.

Wzrost opóźnień przy stosowaniu macierzy RAID z nowych SSD Intela ma być nieznaczny (fot. Intel)

Korzystnie mają wyglądać także kwestie opóźnień przy łączeniu nośników 800P w macierze RAID. Bo chociaż można uzyskać większą wydajność w ten sposób, to zwykle w przypadku dysków SSD obserwujemy niewielki wzrost opóźnień, co wydłuża czas odpowiedzi. Optane 800P mają radzić sobie z tym problemem lepiej niż większość dysków SSD NVMe.

Pojemności wprawdzie niewielkie, ale prędkość dokładnie odwrotnie (fot. Intel)

Ceny niestety nie będą niskie. Za model o pojemności 58 GB przyjdzie nam zapłacić 129 dolarów (około 460 zł), a z 118 GB 199 dolarów (około 710 zł). | CHIP